škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Rapid hakkında yardım

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Smtglr

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Hocam ben 1.2 tsi octi kullanıyorum. Dsg hatalarının bir çoğunun nedeni kullanıcı hatasıdır. Çünkü bizim ülkemizde hala otomatik araç kullanmayı bilmiyor. Ben yılda 40 bin yaptım hiçbir sorun yaşamadım. Sorunlar senin kullanımınla alakalı kimisi bırak şanzımanı 20.000de motor indiriyor yarışlara katılmıyorsan gayet mantıklı araç trafik olmadığı zaman 5.2 LT kadar görebilirsiniz fazla kafanızı karıştırmayın bence

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı Fabia II

• ST Meraklısı
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: eneskurt;631384
birbirine zıt 2 cevap aldım zaten kararsızdım daha fazla karıştı kafam mesela maalesef demenize neden olan en büyük eksiklik nedir ?

Bu normal çünkü istekler beğeniler kişiden kişiye değişir kime performans ne anlam ifade ediyor. Kime güzel kime çirkin bu kavramlar kişiye özeldir.
Ben de 2016 tsi 1.2 90 hp dsg spaceback kullanicisiyim. Araçtan çok memnunum aracı alirken denemediğim hatchback araç kalmamıştı içlerinde ön arka diz ve baş mesafesi olarak en geniş iç hacmi sunan rapid spaceback oldu.
1. Performanstan kastınız nedir? 5 kişi bagaj dolu şekilde dağ bayır tek devir düşürmeden güçlü bir şekilde tırmanmasımı evet denendi ve gaza bile dokunmadan hız sabitleyici ile tek güç kaybı yaşamadan yolları aşıyor. Sport ve normal modu var normal modu düz yolda sport modu dağlık tek şeritli ve ani sollama gerektiren yollarda kullandığınızda çok keyif verdiğini söyleyebilirim.  11 saniye 0 100 değeri var ki böyle bir motor için gayet yeterli diye düşünüyorum.
2. Aracım 9 aylık şanzuman anlamında hiçbir sorun yaşamadım. Geçişler sorunsuz ve hissettirmiyor. Devri çok iyi ayarlıyor.
3. Piyasası olan bir model. Görenlerden bildirimler çok olumlu oluyor insanların dikkatini çekiyor.
Ancak alinacak ise çok düşünülmeden alınmalı zira sıfır fiyatı 100 e dayandı. Bu da ikinci el piyasasını paralel olarak yükseltir.

Tek eleştirim hafif olduğu için rüzgarın yoğun olduğu yolda yuksek hızlarda (160+) pek güven hissi vermiyor. Savruluyor çok fazla. :)
Yakıt konusunda benzinli araçlar içerisinde gayet makul değerler sunuyor. Arkadaşların dediği gibi yol düz ve dur kalk çok yoksa devir bandını 1.5 dolaylarında tutarsanız 3.9 lt lere kadar düştüğü oluyor 100 km de. Uzun yolda tam yüklü şekilde ise 5.5. Lt ortalamayı gördüm en az  tâbi performanslı kullanım yaptım. Devir iyi ayarlansa sakin sürülse bu değer daha da düşebilir. Başka sorularınız varsa sorabilirsiniz. :)

Çevrimdışı erensaat

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: khalil;631623
Tamam. Anladım kardeşim. De yine yalnış yazıyorsun. Benim dediğimi yazmışsın yine.:) (Rapid 1706)

Neyse. Zaten ilk mesajında dediğin ölçüler iç ön tarafın ise ki arka koltuk ölçüleri daha da geniştir. Sonuç olarak benim için önemli olan iç ölçülerdir. Ki ben arka koltuk ölçülerini Golf7 ile karşılaştırdığımda aynı idi. Bu da yeterli benim için. Dar diyenler Octavia yada SuperB baksınlar.

Ya sorma yazarken mesguldum yıne aynı seyı yazmısım sonradan farkettim

Alıntı yapılan: Fabia II;631664
Bu normal çünkü istekler beğeniler kişiden kişiye değişir kime performans ne anlam ifade ediyor. Kime güzel kime çirkin bu kavramlar kişiye özeldir.

Ben de 2016 tsi 1.2 90 hp dsg spaceback kullanicisiyim. Araçtan çok memnunum aracı alirken denemediğim hatchback araç kalmamıştı içlerinde ön arka diz ve baş mesafesi olarak en geniş iç hacmi sunan rapid spaceback oldu.

1. Performanstan kastınız nedir? 5 kişi bagaj dolu şekilde dağ bayır tek devir düşürmeden güçlü bir şekilde tırmanmasımı evet denendi ve gaza bile dokunmadan hız sabitleyici ile tek güç kaybı yaşamadan yolları aşıyor. Sport ve normal modu var normal modu düz yolda sport modu dağlık tek şeritli ve ani sollama gerektiren yollarda kullandığınızda çok keyif verdiğini söyleyebilirim.  11 saniye 0 100 değeri var ki böyle bir motor için gayet yeterli diye düşünüyorum.

2. Aracım 9 aylık şanzuman anlamında hiçbir sorun yaşamadım. Geçişler sorunsuz ve hissettirmiyor. Devri çok iyi ayarlıyor.

3. Piyasası olan bir model. Görenlerden bildirimler çok olumlu oluyor insanların dikkatini çekiyor.

Ancak alinacak ise çok düşünülmeden alınmalı zira sıfır fiyatı 100 e dayandı. Bu da ikinci el piyasasını paralel olarak yükseltir.

Tek eleştirim hafif olduğu için rüzgarın yoğun olduğu yolda yuksek hızlarda (160+) pek güven hissi vermiyor. Savruluyor çok fazla. :)

Yakıt konusunda benzinli araçlar içerisinde gayet makul değerler sunuyor. Arkadaşların dediği gibi yol düz ve dur kalk çok yoksa devir bandını 1.5 dolaylarında tutarsanız 3.9 lt lere kadar düştüğü oluyor 100 km de. Uzun yolda tam yüklü şekilde ise 5.5. Lt ortalamayı gördüm en az  tâbi performanslı kullanım yaptım. Devir iyi ayarlansa sakin sürülse bu değer daha da düşebilir. Başka sorularınız varsa sorabilirsiniz. :)

3.9 lt gördünüz mü ?

Zaten bu performans sorgusuna bayılıyorum
araba 1.0 hem otomatık ceker mı o vs soruları bayıyor
Sanki trafikten haberi yokmuş kontagı cevırınce hep 180 basıyormuş gıbı [emoji4]

Çekiyor merak etmeyin
motorun dusuk olması önemli değil tork önemli

Çevrimdışı solidfact

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
beygir her yerde beygir, tork her yerde tork, arabanın ağırlığı her yerde ağırlık, ölçüler her yerde ölçü, para her yerde para. O yüzden performans sorusunun cevabını bunlar vermeli.
siz aynı ağırlıkta atmosferik 110 beygir araba alırsınız sonra ne yaptım dersiniz ancak onun da kullanıcılarına sorsanız performansı iyi diyenler olur. Çok göreceli.

dsg konusunda şuanda Türkiyede ve dünyada ne kadar araçta kullanılıyor bilmiyorum ama şunu söyleyebilirim ki bunlarda fiziki olarak debriyajlar bulunuyor. nasıl ki bazı manuel kullanıcıları 60.000 km de debriyaj bitirebiliyor burada da durum benzer. Otomatik olsa da gaz fren kullanımınız şanzumanın davranışını belirliyor.

ikinci el konusunda ülkemizdeki durumlar zaten yukarıdaki verilerle  hiçbir zaman uymadığı için fazla yorum yapmak istemiyorum. Skodanın son 2-3 yıldır çok sattığını biliyorum henüz değerlendirmek için erken olabilir. Öngörüm ikinci elinin çok iyi olacağı yönünde.

Fabiayla karşılaştırılmasına ise ayrı bir ayarım. b sınıfı olmadığı kesin c sınıfı olmadığı gibi.

özetle fiyat performans olarak bence süper bir araba. Ha daha çok param var derseniz tabi ki daha iyi seçenekler olacaktır.

Çevrimdışı eneskurt

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Rapid konusunda kararsız kaldığım için fabia 1.0 110 beygir dsg style paket olan araç için bugün anlaştım öneriler için teşekkürler rapid veya fabia skoda kullanıcısı olmak istiyordum sempatim vardı istediğim oldu umarım memnun kalırım.

Çevrimdışı Physicist16

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Aynı donanım ve motorla Rapid Spaceback  yerine ne alabilirsiniz,  sfır veya aynı modelde ikinci el.
Karşınıza Egea, Clio, Hundai....çıkacaktır. Bunların hiçbiri f/p anlamında Rapid Spaceback den iyi değil bence.
2016 da sıfır aldım 1.4 tdi Spaceback cok da memnunum.

SM-A320F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı devrimyalcin

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: civilkaya;631483
Bende 1.2 tsi dsg kullanıcısıyım. DSG ile 1.2 motor çok uyumlu değil sanki. DSG ekonomik olmak adına erken vites değiştirdiği için araç zorlanıyor. Sport modda daha rahat hareket ediyor, vitesi en erken 3000 d/d de değiştirdiği için. Genişliği ve donanımı yeterli seviyede. DSG ise biraz şans işi. Uzun süre sorunsuz kullananda var, çok çabuk arıza verende. Benim araç 22.000 km de ve sanki 3. viteste ufak ufak titremeler başladı. Bu konuda usta değilim ama sanki japonlar bu konuda daha sorunsuz gibi geliyor bana. Yine de derin bir araştırma yapmak en iyisi.

Sanki yeterli devire ulaşmadan erken vites atıyor da silkeliyormuş gibi mi?

Çevrimdışı civilkaya

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: devrimyalcin;632257
Sanki yeterli devire ulaşmadan erken vites atıyor da silkeliyormuş gibi mi?

Yokuşta biraz fazla gaza basarsam titreme hissediyorum. Özellikle motor soğukken oluyor sanki.

Çevrimdışı erensaat

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: civilkaya;632318
Yokuşta biraz fazla gaza basarsam titreme hissediyorum. Özellikle motor soğukken oluyor sanki.

2017 spaceback 1.0 dsg kullancısıyım araç 5000 km geçti

Dsg nin mantığı hemen 7 vitesi bulmak olduğu ıcın yokuştada olsa 7 bulmaya calısıyor gaz yemediği için  titreme yapması normal soğuk motorda yapması cok daha normal benımde basıma geldı yokusun basında manuele alıp siz hükmederseniz titreme olmaz

Genelde manuelde kullanıyorum dsgnın manuel kullanım mantıgı bı once ki aracımda tam tersıydı vıtes kucultup yukseltme alısınca keyıflı

Sport mod çok kullanamadım genelde trafıkte kullandıgım için kendisiyle cok tanısma fırsatım olmadı en kısa zamanda uzun yolda sport modu denemek istiyorum