škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Geri görüş kamerası için fikir.

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Uzman24

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Arkdaşlar bende 2015 aracıma kendi imkanların ve bir arkadaşımın yardımı ile AliExpressten alınma bir kamera taktım ve 2 sene sorunsuz kullandım fakat geçen geri vitese takınca siyah bir ekran geldi ve alt köşede yolu kontrol edin yazısı belirdi ama kamera açılmadı yani görüntü gelmedi. Teyp moduna döndü. Tekrar deneyince hiç alçalmadı bile teyp modunda devam etti ve hala sorun devam ediyor şunu fark ettim arabayı ilk çalıştırınca öyle oluyor sonrasında teyp moduna devam. Sizce ne olmuş olabilir ?

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kamera bağlantıları kontrol etmek gerekir. Belki ıslanmış, su almış olabilir.

Çevrimdışı Uzman24

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rsimsek;653950
Kamera bağlantıları kontrol etmek gerekir. Belki ıslanmış, su almış olabilir.

Çok teşekkür ederim peki su alıp almadığını nasıl anlarız diyelimki tespit ettim nasıl bir çözüm önerirsiniz

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: Uzman24;653951
Çok teşekkür ederim peki su alıp almadığını nasıl anlarız diyelimki tespit ettim nasıl bir çözüm önerirsiniz

Kamerayı sökerek incelemeye başlayın derim, ıslanma oksitlenme vs. arayın, fişlerin bağlantısından emin olun

Çevrimdışı Uzman24

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;653952
Kamerayı sökerek incelemeye başlayın derim, ıslanma oksitlenme vs. arayın, fişlerin bağlantısından emin olun

Çok teşekkür ederim umarım çözerim bulunduğum şehirde güvenip gösterebileceğim kimse yok ve kameraya çok alışmıştım zor geliyor şuan

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Muhtemelen bağlantı kablosu bagaj içindedir ama kamera kablosu çok uzun olmadığından tampon içinde ekleme yapılıp bantlanmıştır. Arabayı arkası yüksek bir yere gelecek şekilde yanaşırsanız ya da altına yatıp bakabilirsiniz. Söküp temizleyip tekrar deneyin. Sorun yoksa güzelce sarıp yerine yerleştirin. Çözülmezse diğer bağlantı yerlerine ya da teyp/cihazdaki bağlantılarına bakmak lazım.

Çevrimdışı yusuf28

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bende yetkili servisten cruise control taktırdım ve kamere gitti bugun gizli özellikleri takrar aktif ettirdim yina gelmedi ama araçım kontak açık araç çalışmıyor ken vitesi r takınca kamera geliyor takdırdıgım yeti aradım geri vites ampulune voltajı yükselteceğiz dedi

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Voltaj yükseltme ne demek? Normalde geri vites lambası artı ucuna kameranın geri vites kablosu bağlanırsa sinyali alıp görüntü verir. Ya da medya cihazı/teyp arkasında can-bus bağlantısından geri vites konumunu algılayıp kamera devreye girer. Bunlardan biri zamanında yapılmış ve çalışıyordu da şimdi çalışmıyorsa ya bir müdahale/hasar/darbe olmuş ya bağlantılarda oksitlenme, ya da kamera arıza yapmıştır.

Çevrimdışı Uzman24

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rsimsek;653954
Muhtemelen bağlantı kablosu bagaj içindedir ama kamera kablosu çok uzun olmadığından tampon içinde ekleme yapılıp bantlanmıştır. Arabayı arkası yüksek bir yere gelecek şekilde yanaşırsanız ya da altına yatıp bakabilirsiniz. Söküp temizleyip tekrar deneyin. Sorun yoksa güzelce sarıp yerine yerleştirin. Çözülmezse diğer bağlantı yerlerine ya da teyp/cihazdaki bağlantılarına bakmak lazım.

Acaba elektriğin alındığı sigorta bozulmuş olabilir mi onu değişmeyi de denesem mi önce

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Uzman24

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rsimsek;653968
Tabi ki tesisattan önce sigortaya bakmak lazım.:ok:

Denemediğim yöntem kalmadı. Elektrik alına yerde sıkıntı yok, şase de yok , bağlantılar sağlam, kamera çalışıyor ( söküp evde tv ye bağladım) sanırım röle ile ilgili bir sıkıntı var. Bu röleyi AliExpress haricinde Türkiye’de bulabileceğim yer var mı

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kabloda bir ezilme ve şase olmuş olabilir mi? Harici bir kablo ile deneme şansınız var mı, kabloyu da temize çıkarmak için?

Çevrimdışı Uzman24

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rsimsek;654092
Kabloda bir ezilme ve şase olmuş olabilir mi? Harici bir kablo ile deneme şansınız var mı, kabloyu da temize çıkarmak için?

Görünürde hiç bir şey yok ama tek orası kalıyor geriye, bir de o şekilde deneyeyim havalar soğuk kapalı bir mekan olduğu için çok fazla uğraşamıyorum