škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Front Assist ne zaman çalışır?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Romario87;547618
... uzun yolda da şu şekilde çalısıyor. acc açık 120 ye sabitlediniz. önünüzdeki araba ile sizin araba arasında belli bir mesafe ye düşünce (yarı yarıya 120/2 60 mesela) öndeki araba nekadar yavaşlarsa benim araba da yavaşlıyor. önünden çekilince tekrar sabitlenen hıza çıkıyor otomatik... Uyarı da alttaki resimdeki gibi
60 metre Türkiye' de çok uzun (!) bir mesafe. O mesafeyi ayarlarken araya bir başka araç girerse nasıl tepki veriyor? Hiç tecrübe edebilme imkânınız oldu mu?
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Romario87

• Ziyaretçi
şöyle anlatayim acc açık iken mesela 120 ye  sabitledik hızı öndeki araç yavaşladı aradaki mesafeyi sabit bir şekilde koruyor öndeki araç uzaklaşırsa tekrar sabitledigin hıza çıkıyor. öndeki araç ile senin arana bir araba girerse daha sonradan giren yani size en yakın olan araca göre önünde bulunan araca göre hızını ayarlıyor daha yakın oldugu için frenleyerek hızı çok düşürüyor.   daha kapsamlı anlatmak isterim video yükleyebilirim hatta uygulamalı.  ( biraz karışık anlattım farkındayım)

Çevrimdışı Dre42

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Romario87;547659
şöyle anlatayim acc açık iken mesela 120 ye  sabitledik hızı öndeki araç yavaşladı aradaki mesafeyi sabit bir şekilde koruyor öndeki araç uzaklaşırsa tekrar sabitledigin hıza çıkıyor. öndeki araç ile senin arana bir araba girerse daha sonradan giren yani size en yakın olan araca göre önünde bulunan araca göre hızını ayarlıyor daha yakın oldugu için frenleyerek hızı çok düşürüyor.   daha kapsamlı anlatmak isterim video yükleyebilirim hatta uygulamalı.  ( biraz karışık anlattım farkındayım)

Yok gayet  güzel anlattiniz sistem karisik biraz arkadaslarin dediği gaz pedalından ayağını ani çektiğinde freni hazırlaması özelliğini bizim arabalara koydular artık süper b  lere robot gibi çalışan sistem yapmislar.... Arabanın seri bi şekilde sürekli sizin surus seklinizin matematiğini hesaplaması ve müdahalede bulunması harika bisey....ben  aracimda diferansiyel  kilidinin calistigina defalarca şahit oldum virajlara sert girmeyi severim birazda arabanın sınırlarını deneme amaçlı  zorladigimda kaymaya başlamıştı Allah vuracaz herhalde derken tekeri  kilitledi ve arabayı hizaya soktu.... Güvenlik özellikleri can kurtarıyor önce güvenliğe bakılmalı araç alınırken sonra iç donanım ve motor onemli bence

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Romario87;547659
...biraz karışık anlattım farkındayım...
Yok yok. Gayet iyi canlandı gözümde. Sağolun.
Alıntı yapılan: msslm;547674
... ben  aracimda diferansiyel  kilidinin calistigina defalarca şahit oldum virajlara sert girmeyi severim birazda arabanın sınırlarını deneme amaçlı  zorladigimda kaymaya başlamıştı Allah vuracaz herhalde derken tekeri  kilitledi ve arabayı hizaya soktu.... Güvenlik özellikleri can kurtarıyor önce güvenliğe bakılmalı araç alınırken sonra iç donanım ve motor onemli bence
Bunu yapan diferansiyel kilidi miydi yoksa ESP mi?:hmm::blm:
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı kolgezer

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: guvenxoca;547613
anladığım kadarıyla ayağın frene temas ettiyse çalışmıyor,

hızlanıyorsan ve önündeki araç duruyorsa  devreye giriyor..

Siz frene bassanız da basmasanızda o öndeki araçla aranızdaki mesafeyi milisaniyelerce ölçüyor. Frene uyguladığınız baskının Yeterli olmayacağını tespit ettiğinde hemen fren yapıyor.zira ben frene basmıştım ve yavaş yavaş yüklenecektim. o da benle aynı anda sert fren yaptı. Ama keşke aynı sensörden bir de aracımızın arkasına koymuş olsalardı. Zira arabayı kademeli olarak değil birden durduruyor. Arkadakiler bu sefer duramayıp bize çarpacak:) sanırım bu teknolojinin bir sonraki adımı o olacak.

Çevrimdışı özdil

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Romario87;547651
Yazdım evet / Kars'ıma yola Adam fırladı frenledi

Front assit şehir içi güvenlik için tasarlanmamıştır. onun opsiyonu ayrı. sakın bu konuda güvenmeyin aracınıza.

Romario87

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: özdil;547725
Front assit şehir içi güvenlik için tasarlanmamıştır. onun opsiyonu ayrı. sakın bu konuda güvenmeyin aracınıza.

Katılıyorum.   şehir içi başıma geldi bir defa işime yaradı adamın biri yola fırladı frenleme yapmışı, ama dediğiniz gibi güvenemezsin.

Çevrimdışı emirolcay

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Bana satış görevlisi sadece şehir içi güvenlik diye tanıttı 30 km hızın altındaki hızlarda çalışır dedi hatta gerçek adı da "city safe" dedi demek yanlış biliyorlar.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: emirolcay;547890
Bana satış görevlisi sadece şehir içi güvenlik diye tanıttı 30 km hızın altındaki hızlarda çalışır dedi hatta gerçek adı da "city safe" dedi demek yanlış biliyorlar.

Bahsettiğiniz özellik "city  emergency braking". Konuda bahsedilen sistem ise "front assist".
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı özdil

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Passatlarda opsiyon olarak var ama superbin opsiyon listesinde göremedim ben.

Çevrimdışı rumiexile

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;547892
Bahsettiğiniz özellik "city  emergency braking". Konuda bahsedilen sistem ise "front assist".

Aynen City Emergency Assist, skoda ürün gamında sadece Citigo'da kullanıldı ve sadece 30 km sürate kadar bir kapasitesi vardı. City Emergency Asistte herhangi bir ön uyarı ses ya da gösterge uyarısı bulunmuyor. Ancak sistem devreye girdiğinde aktif fren uyguladığında görsel bir uyarı görünüyor. Front asist daha komplike bir sistem, çok daha geniş bir hız aralığında çalışıyor. Artık bu sistemleri aslında ayrı ayrı anmak da çok anlamlı değil, çünkü sistemler birbirinden ayrı donanımları kullanmıyorlar, hem ACC hem Front Asist benzer radar ve kamera verilerini değerlendirerek bu özellikleri aktif hale getiriyorlar, sonuçta bu dataları ve sistemler aracın beyninde değerlendiriliyor ve risk durumuna ve koşula hangisi uyuyorsa o konuda size destek olmak üzere üretilmişler.

Çevrimdışı Özgür Şahin

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.mesutozil.com
konunun ilk mesajını okuyunca aklıma birden şimdi trafikte bu özelliği denemek için arkamdan biri gelip dener mi dedim :) ürperdim bir an :)

Çevrimdışı emirolcay

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Evet böyle sistemlerin denenmesi biraz sakıncalı [emoji3]

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu sisteme kesinlikle %100 güvenmemek lazım. Sanırım Fifth Gear programıydı, 3 aracı test etmişlerdi bu açıdan. Biri Mercedes S, diğeri Volvo S60 idi, 3.yü net hatırlamıyorum ama bunlardan daha alt düzeyde bir araç. Test ise önde giden ve yavaşlayan nesneye çarpmama üzerineydi. Alt seviye araç görece düşük süratte dahi duramayarak çarpmıştı. Mercedes S Class ise 50 km./saat civarı süratlerde durabilirken üzerindeki süratlerde nesneye çarpmıştı. Volvo ise 50'de durdu, 60'ı denediler yine durdu, 70'i denediler yine durdu, en son lanet olsun deyip 90 denediler yine durdu:D
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı Özgür Şahin

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.mesutozil.com
Alıntı yapılan: enoktakenokta;548006
Bu sisteme kesinlikle %100 güvenmemek lazım. Sanırım Fifth Gear programıydı, 3 aracı test etmişlerdi bu açıdan. Biri Mercedes S, diğeri Volvo S60 idi, 3.yü net hatırlamıyorum ama bunlardan daha alt düzeyde bir araç. Test ise önde giden ve yavaşlayan nesneye çarpmama üzerineydi. Alt seviye araç görece düşük süratte dahi duramayarak çarpmıştı. Mercedes S Class ise 50 km./saat civarı süratlerde durabilirken üzerindeki süratlerde nesneye çarpmıştı. Volvo ise 50'de durdu, 60'ı denediler yine durdu, 70'i denediler yine durdu, en son lanet olsun deyip 90 denediler yine durdu:D

dikizden baktığında gelen s60 değilse kaç diyorsun yani :D