škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fabia'm bozuldu yardım edin

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bkr281

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
merhaba. arkadaşlar bugün fabia 1.2 aracımla yokuştan inerken fren sertleşti. yola yakındım arabam durmadı el freni ile durdum. 20 metre ilerideki benzinliğe ağır ağır gittim. kaputu açtığımda gördümki motor kapağının üstü yağ olmuş hatta kaputa yağ sıçramış bayağı. çekici çağırıp servise götürdüm. ama hafta sonu kapalıyız pazartesi bakarız dediler. servise bırakıp çıktım. acaba arabama ne olmuş olabilir. 3 ayd oldu alalı hiç anlamıyorum. ne bakım ne yağ ne su koydum 3000 km yol yaptım 3 ayda. bana dedilerki: bu araba bilgisayarlı birşeye ihtiyacı olursa (yağ,su vs.) ekranda düğmesi yanar, senin ayrıca bişey yapmana gerek kalmaz dediler. durum böyle yani. bilgisi olan arkadaşlardan acil görüş bekliyorum.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
öncelikle geçmiş olsun diyorum umarım ciddi bir sorun değildir,ancak benim tempra aracımda kontağı çevirmeden(hidrolik direksiyondu)çalıştırmadan yani direksiyonu çevirmek zorunda kalmıştım o esnada söylediğiniz gibi her tarafı yağ kaplamıştı.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı bkr281

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
En iyi ihtimal hortum yarılmış çıkmış olabilir daha kötüye gidersek keçeler vs bir çok ihtimal var.... yağın ne taraftan geldiği önemli

ahmettatlı

• Ziyaretçi

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Fren sistemi ile ilgili sana fazla bir masraf açmaz diye düşünüyorum garanti varsa bunu ordan hallederler diye düşünüyorum

Çevrimdışı 06navy

• Black Eagle
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Fren hidroliği olabilir kaputtaki yağ, fren hidroliği hortumunun patlamasından dolayı olmuş olabilir. Umarım fazla masraf açmaz size.

Çevrimdışı bkr281

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
fren hidroliğine baktım eksilme yoktu. motor yağına baktım 5 cm kadar yağ vardı. anlamadım bişey. skodalara su ne kadar aralıkla konulur. su eksilince uyarı verirmi araç?

Çevrimdışı bkr281

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
birde diyorlar ki su bittiyse motor yatak sarmıştır diyolar.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
su bittiyse direk hararet ışığın yanar bu motor öyle hemen yatak sarmaz suyun eksilse lamba yanardı hemen yağın eksilse yine zarar vericek derecede tekrar yanardı

Tak diye yatak sarmaz önce motor lambası yanar sarı renkte o kırmızı oldu mu iş bitmiştir diye biliyorum

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kadir_;26445
su bittiyse direk hararet ışığın yanar bu motor öyle hemen yatak sarmaz suyun eksilse lamba yanardı hemen yağın eksilse yine zarar vericek derecede tekrar yanardı

Tak diye yatak sarmaz önce motor lambası yanar sarı renkte o kırmızı oldu mu iş bitmiştir diye biliyorum
:ok::+1:katılıyorum Kadir beye
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı 06navy

• Black Eagle
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Araba hararet yaptımı bahsettiğiniz arıza gerçekleşmeden önce. Soğutma suyu bitmişmiydi baktığınızda?

Çevrimdışı s_t67

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
1.2 lerde hararet göstergesi yok.Tehlike söz konusu olduğunda yanar.Motor yağı değilde firen hidroliği gibi geldi bana.İnşallah bi sorun çıkmaz.Çok bi sorun çıkarsada sürücü hatası laflarına aldanmayın.Haklarınızı mutlaka iyi savunun.

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
öncelikle fren tutmamış  sanırım motor stop etmedi  demekkki motorda sorun yok.
içerden bir ikaz işığı falan yanmadımı.

ayrıca kolay kolay hararet yapan motor değildir.

fren  abs limi değilmi.

abs li ise  fren boruları  metaldendir. ve kolay kolay patlamaz.
normal fren ise ilk vestinhause  çıkşı metal boru  sonra dan plastik hortumlara döner.

ve fren hidroloik deposu ve bağlantı hortumları ise plastiktir.  ancak burada çok aşırı basıç yoktur.  ama patlamayacak kadar da değil.  büyük ihtimalle yokuş aşağı inerken aşırı fren kullanımı sonucu hidrolik tamamlama deposundan boşalmıştır.

dönen kayışlar vasıtası ile bu yağ saçılmıştır.
çok uzun bir masraf olacağını düşünmüyorum