škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

2. Yil bakimi, bakim fiyati, hangi yağ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Madmax16

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Evet arkadaşlar aracım 2017 fabia 1.0 greentech 110hpS&S dsg. Aracım 15000 km de olup 2. Bakımına bugün itibariyle girmiştir. Skoda servisini aradım bana toplam 900 tl civarında fiyat çektiler. Bende gittim sanayide yaptırdım 450 tl verdim ama içimde kuşkular çok.

1-5w30 yerine 10w40 yağ koydu. Niye böyle soruma karşı tatmin edici bir cevap alamadım. Aracımda 2 senedir 5w30 vardı şimdi 10w40 var bir sorun yaşarmıyım? Bu yeni yağın motora etkisi ne olur?

2- bu adamlar sözde bakım yapacaklar ama yağ ve filtre değiştirmekten başka bir şey yapmadılar. Bildiğim kadarıyla skoda serviste 60/70  kalem kontrol ediliyor. Bu kontrollerin yapılmaması bir sıkıntı çıkarır mı? Aradaki 450 tl fark değermiydi buna? Belki de skoda serviste sadece değişim yapsa bu düzeyde bir fiyat çıkar. İşçilik azalır sonuçta.

3- merak etmeyin sadece skoda servis itelemiyor. Lafım emektar dürüst ustalarımıza değil elbet. Banada denk gelecek bir gün umarım.
« Son Düzenleme: 29 Ağustos 2019, 15:12:38 Gönderen: Madmax16 »

Çevrimdışı Blue Rapid

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Tercih ve para meselesi tabiki, yetkili yada özel servise gitmek.
Yapılan işlemleri dert edecektiniz yetkisi servisi tercih etseydiz.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ne alaka 10w40 yağ? Kesinlikle boşaltıp 5w30 tam sentetik yağ koymasını ısrarla isteyin, kitapçık ya da bir kaynakla gidin ki bu arabalara tavsiye edilen yağ budur diyebilin. Konulan yağ daha yoğun vizkoziteye sahip, eski tip motorlara konur. Çıkabilecek arıza durumunda kimi muhatap alacaksınız? Resmen tofaş, toros yağı koymuş!

Çevrimdışı Madmax16

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rsimsek;651884
Ne alaka 10w40 yağ? Kesinlikle boşaltıp 5w30 tam sentetik yağ koymasını ısrarla isteyin, kitapçık ya da bir kaynakla gidin ki bu arabalara tavsiye edilen yağ budur diyebilin. Konulan yağ daha yoğun vizkoziteye sahip, eski tip motorlara konur. Çıkabilecek arıza durumunda kimi muhatap alacaksınız? Resmen tofaş, toros yağı koymuş!

Teşekkürler cevabınız için. Açıkçası kullanım klavuzuna baktım ama orda 5w30 göremedim. Ayrıca önceki bakım faturama baktım orada da 5w30 açıkça yazmıyordu daha sonra kodu internete yazınca karşıma 5w30 çıktı. Şimdi bu motora bu yağ koyman gerekiyordu diyeceğim ama elimde bir şey yok. Sizin bildiğiniz buna 5w30 konması gerektiği yazan bir yer var mıdır?

Alıntı yapılan: Blue Rapid;651879
Tercih ve para meselesi tabiki, yetkili yada özel servise gitmek.
Yapılan işlemleri dert edecektiniz yetkisi servisi tercih etseydiz.

Öncelikle teşekkürler. Yaşım genç. İlk arabam. İlk kez arabayı sanayiye götürdün. Bunlar hep tecrübe. Tabi tecrübelenirken de en az hasarla tecrübelenelim değil mi? Neyse. Yağ konusunda ne düşünüyorsunuz? Aman aman illa değiştirmek gerekir mi? Markası castrol magnatech

Çevrimdışı Blue Rapid

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=15983]Madmax16[/MENTION] aracınıza uyumsuz yağ konulmuş, değiştirin o yağı motorunuza zarar vermeden. Klavuzda yağ kod olarak yazar VW 504 00 VW 502 00 gibi kodlarla yazılıdır.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
5w30 dememiz tam anlatmayabilir. O yüzden VW 504 00 veya VW 502 00 standartlarını karşılayan yağ diye genelleyebiliriz. Şu anda bu standartlara 5w30 tam sentetik yağlar uyumlu. Zaten kutu üzerinde de yazıyor olmalı.

Çevrimdışı Madmax16

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;651894
Acil yağ değişimi!

Castrolün hangi modelini kullanalım??

Çevrimdışı Madmax16

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rsimsek;651900
5w30 dememiz tam anlatmayabilir. O yüzden VW 504 00 veya VW 502 00 standartlarını karşılayan yağ diye genelleyebiliriz. Şu anda bu standartlara 5w30 tam sentetik yağlar uyumlu. Zaten kutu üzerinde de yazıyor olmalı.

Alıntı yapılan: Blue Rapid;651895
[MENTION=15983]Madmax16[/MENTION] aracınıza uyumsuz yağ konulmuş, değiştirin o yağı motorunuza zarar vermeden. Klavuzda yağ kod olarak yazar VW 504 00 VW 502 00 gibi kodlarla yazılıdır.

Klavuzda şimdi gördüm değişken servis aralıklarına sahip araçlarda vw 508 000 ve vw 504 00; sabit servis aralıkları olan araçlarda vw502 000 diyor. Yani alakası yok. Şimdi bizimki sabit mi değişken mi??

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Her sene bakım yapıyorsanız (sabit servis aralığı), VW 502 00 kodlu yağı, 15 bin bekleyecekseniz (esnek servis aralığı-flexible) VW 504 00 kodlu yağı kullanabilirsiniz. 504 kodlu yağ 502 den biraz daha pahalı.