škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Motordan ve egzozdan gelen ses

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Madmax16

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Herkese merhaba. (aracım 2017 model fabia 3 1.0tsi dsg s&s----12000 km)

Aracımda aşağıda sıraladığım sıkıntılarım mevcut. Bilgisi olanlar aynı durumları yaşayanlar yardımcı olursa sevinirim teşekkürler. :ok:

1- Motor rölantideyken bir metal parçası çarpar gibi ince tiz metalik bir ses geliyor.

2-Yine motor rölantideyken  ara ara gıcır gıcır kayış sesi geliyor. sessiz ortamda araç içinden duyulacak şekilde.

3- En önemlisi de egzozdan boğuk bir ses çıkıyor. Abartı egzoz gibi değil ama sanki spor bir otomobil gibi tok bir ses geliyor. Daha önce fark etmemiştim bir arkadaş söyleyince fark ettitm.
« Son Düzenleme: 28 Nisan 2019, 19:24:36 Gönderen: Madmax16 »

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1 ve iki için devirdaim motoru ve triger kayışına baktırın. 3 için sanayide bir egzostçu baksın.

Çevrimdışı salcek

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Su devir daim motoru kontrol. Turbodan boğaz kelebeğinin altına kadar hava kaçağı kontrol

Çevrimdışı Madmax16

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mdindas;649086
1 ve iki için devirdaim motoru ve triger kayışına baktırın. 3 için sanayide bir egzostçu baksın.

Aracın garantisi devam ettiği için yetkili servise gittim. Motordan gelen tiz ses normalmiş tam hatırlamıyrm ama birşey tıkırdıyor normal dedi.

Kayış sesi dediğimde gerçekten triger kayışından geliyormuş. Yetkili servis deki ustanın demesine göre; skoda, bu ses için müdahale edilcek bir durum değil diyormuş. Ama usta dediki sorumluluğu alırsan kayışı biraz sıkarım ama vites geçişlerinde sıkıntı yaratabilir dedi bende kalsın dedim.

Egzoz konusunda ise araç kaldırıldı tüm egzozu vurarak sarstılar ve birşey yok dendi. Benim araçdan başka bir fabiada denk getirirsem dinleyeceğim egzozu çünkü bir arkaşın 1.0tsi ibizası var o aracı egzozunun dibine girince bile 0 ses geliyor. Ama bnmkinde yanına yaklaşında  başlıyor pof pof pof etmeye

Çevrimdışı acapunco

• Superbaby
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
1. si için başka bir forumda klima kompresöründen geldiği söylenmiş ve garanti kapsamında değiştirmişler. Bir sefer ben de duydum ama tekrar dinleyeceğim. Eğer garanti devam ediyorsa bastırıp değiştirtmek gerekir bence.

Başka forumda 1. si sorunla ilgili arkadaşın söyledikleri şöyle:

"Arkadaşlar servis klima komprosöründe sorun olduğu, bu problemin  neredeyse 1.0 motorlu vag grubu araçların çoğunda bulunduğu belirtti. Bu  konuyla ilgili servislere bülten gönderildiği söyledi. Araç üzerinde  bulunan klima komp endonezya markası imiş bunu başka bir marka komp. ile  değiştirip sorunu çözüyorlar. Garanti kapsamında değişiklik yapılcak.

Tabi  benim belirttiğim ses her zaman gelmediğinden ve kısık bir ses olduğu  için ve müzik sesi, açık cam sesi yada fan 1.2. kademede olduğunda  duyulmayan bir ses olduğu için, çoğu kullanıcının gözünden kaçıyordur.  Ya da bir çok kişi bu sesin motor sesi vs olduğunu düşünüp aldırış  etmiyor. Tavsiyem kapalı otopark yada sessiz bir orrtamda rolantide ses  kontrolü yapmanız...

Gelen ses buydu sizin de böyle bir ses  probleminiz var ve garantiniz dolmadıysa servise gidip komprosörünüzü  değiştirin. Garanti bittikten sonra ciddi maliyet"