škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Ampul patlamasi (sorun nedir acaba ?)

SEAHAWK · 24 · 19548

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bizim Cordoba'da aldığımız günden beri sinirimi bozan bir sorun var.

Araç henüz 40 bin km civarında. Ama bugüne kadar kaç kere dış aydınlatma ampulü değiştirdiğimizi inanın hatırlamıyorum.:D Ön aydınlatmada kısa hüzmeli far (yani bildiğimiz ön far ampulü) bugüne kadar en az 3 kere gitti. Şu an gene bir tanesi sönük, Allahtan sis var da, periyodik bakıma kadar idare edebiliyoruz.

Kendin sök-tak yapmaya da pek uygun değil ön farlar. Daha önce yaptığımızda ayarı bozulmuştu. Bayağı da uğraştırıyor hani...

Arka tarafta durum daha iyi değil. Sanırım arkada değiştirdiğimiz ampul sayisi 3'ten de fazla... Giden ampuller cogunlukla çift flamanlı, yani hem fren lambası hem de park lambası işlevi görenler. Yanılmıyorsam sadece park lambası işlevi gören ampuller de bu işe karışmıştır bir ara.

Ha bu arada; arkada 4 park lambası var. Bunlardan 2 tanesi çift flamanlı ve aynı zamanda fren lambası işlevine sahip.

====================================

Bu olay bizim araçla sınırlı kalsa sallamayacağım. Ama hem ampullere ekstra özen gösteriyor oluşum (İrfan Hocamızın "farları kapatıp marş bas" uyarısını bile ciddi bir şekilde dikkate alıyorum) hem de özellikle arka fren lambalarından biri yanmayan çok sayıda Cordoba ve VW grubu araç görmüş olmam (belki de sadece dikkatimi çekti ?) bu başlığı açmayı gerektirdi.

Üstelik Skoda Roomster'ın Auto Bild tarafından yapılan ve Auto Show tarafından yayınlanan 100 bin km uzun dönem testinde de aracın bir "ampul patlatma canavari" olduğu ifadesine yer verilmiş. Yani Roomster'da testlere bile geçen bir durum. Burdan VW grup ile ilgili ortak alt sistem kullanımı ile ilgili bir sorun olabileceği geldi aklıma.

Servise gidince orada da soracağım, ama adamların "normal abi, ampul patlar" demelerinden korkuyorum.:++:
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimiçi lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Voltajla ilgili bir sorun var sanırım. Roomster'da farlar açık yol alırım hep, 3 yıl kadar halojenle gezdim, ampul kesilmedi hiç, keza 2.5 yıl kadar da Fabia'da olmadı.

Osram NB için ömrü kısa diyorlar ama standart Osram'larda da bu kadar sık patlama normal değil.

Ampul değişiminde far ayarı bozuluyorsa far bağlantılarında sorun olabilir.

efe_38

• Ziyaretçi
o bizim araçtada oluyor sanırım vw grubunun halt yemesi :D arka fren ampülü 2 kere,sinyal 1,geri 2,parklar 3-4,ön far 1,plakalığınkini aklımda tutamıyorum geçen gittim 10 tane aldım kafama esince değiştiriyorum :D :D

ama pekte şikayetçi değilim aynı ampülü uzun süre kullanınca iyi olmuyor,sönük yanıyor vs. sık sık değişince akşam araba sıfır gibi duruyor farlar falan :++: :++:

06lkn66

• Ziyaretçi
bi ara bizim arka ampüllerde haftada bi gitmeye başlamıştı kafayı yedirtiyodu ön farda bi kaç kez söndü hatta onun sayesinde bide ceza yedik ön farlarda artık sorun kalmadı fren lambalarınıda kendimce hallettim freni fazla kullanmayınca sorun ortadan kalkıyo:D

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;115678
Voltajla ilgili bir sorun var sanırım. Roomster'da farlar açık yol alırım hep, 3 yıl kadar halojenle gezdim, ampul kesilmedi hiç, keza 2.5 yıl kadar da Fabia'da olmadı.

Osram NB için ömrü kısa diyorlar ama standart Osram'larda da bu kadar sık patlama normal değil.

Ampul değişiminde far ayarı bozuluyorsa far bağlantılarında sorun olabilir.

Hocam far ayarı bir kere bozuldu aslında. Sonra bir daha olmuş bir şey değil.

Yalnız arka lambalarda aslında çok da anormal bir durum yok sanırım. Asıl ilginç olan ön farların gidişi... Yalnız orda da aklıma gündüz far yakma olayı geliyor. Farların çoğunlukla gündüz de yanıyor oluşu süreci hızlandırıyor olabilir. (Yoksa gene de çok mu erken gidiyor ?)

Ama bu vesileyle arkadaki 3. fren lambası ile öndeki sislerin kıymetini bir kez daha anlamış oldum. Hakikaten çok kıymetli donanımlar.
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimiçi lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: SEAHAWK;116963
Hocam far ayarı bir kere bozuldu aslında. Sonra bir daha olmuş bir şey değil.

Yalnız arka lambalarda aslında çok da anormal bir durum yok sanırım. Asıl ilginç olan ön farların gidişi... Yalnız orda da aklıma gündüz far yakma olayı geliyor. Farların çoğunlukla gündüz de yanıyor oluşu süreci hızlandırıyor olabilir. (Yoksa gene de çok mu erken gidiyor ?)

Ama bu vesileyle arkadaki 3. fren lambası ile öndeki sislerin kıymetini bir kez daha anlamış oldum. Hakikaten çok kıymetli donanımlar.

Stock ampuller gece gündüz de yansa yıllarca dayanıyor. Çok sık kesilmesi bir voltaj dalgalanması ile ilgili olabilir. Bir sorun var ki sürekli oluyor, genelde aynı ampulleri kullanıyoruz.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu zamana kadar genelde 2 senede bir ön ampülleri değiştirir babam o da içine sinmemesinden sanırım parklarda sık sık patlardı klasik ampüller genelde 3-5 ay anca mtec olanlar yaklaşık 2 sene gitmişti son 2,5 aydırda led ampül var o da sorunsuz arka stoptaki ampülleride en son 2 ay önce değiştirdi bu zamana kadar hiç değişmemişti ve gündüz farından 1 tanesi patlamıştı genelde en çok plakalık ampülü patlar o konuda babam bıkmış durumda serviste açıp temizlenmiş vs ama hala patlar durur 1 sene anca dayanır sonra hemen tırt oluyor.

Kısalar uzunlar sağlam ama hep park ampülleri patlar bu da kronik sanırım yada gece gündüz sürekli açık tutmaktan:ok:

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ahahaha toledoda 9 sene sonunda değişen tek ampül ben xenon takmak için söktüğüm zamanki ampüllerdi :) benim leondada ampül sorunu var aslnda. arka bagajdaki ampüllerden birisi temassızlık yapıor oda kadranda arıza ışğı yakıo

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;117013
Stock ampuller gece gündüz de yansa yıllarca dayanıyor. Çok sık kesilmesi bir voltaj dalgalanması ile ilgili olabilir. Bir sorun var ki sürekli oluyor, genelde aynı ampulleri kullanıyoruz.

Hocam sizin far kapatıp öyle marşa basma tüyonuzu kullanmasam gene de "normaldir herhalde hocam" diyeceğim; ama galiba hakikaten de bir anormallik var.

Acaba görece sert süspansiyonlarımız mı titreşim yaratıp soruna neden oluyor?:++:
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: SEAHAWK;117058

Acaba görece sert süspansiyonlarımız mı titreşim yaratıp soruna neden oluyor?:++:
yapıyor bu dediğin. ben 2 takım plaka ampülü değiştim şimdiye kadar leonda. saolsnlar eskişehirde adam gibi yol yokta :)

yanlız sana tüyo dipsiz tip olanlar bozulmuyor sofid tip olanlar çatır çatır patlıyor ne hikmetsede sofit takıorlar. :)

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mayham85;117060
yapıyor bu dediğin. ben 2 takım plaka ampülü değiştim şimdiye kadar leonda. saolsnlar eskişehirde adam gibi yol yokta :)

yanlız sana tüyo dipsiz tip olanlar bozulmuyor sofid tip olanlar çatır çatır patlıyor ne hikmetsede sofit takıorlar. :)

Aynen bizimde plakalıkta sorun var :)

06lkn66

• Ziyaretçi
bizim plakalıkta alındığından beri ampul bile yok adamlar koymamış bizde nasılsa takınca patlayacak diye uğraşmıyoruz:D

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Serviste söz konusu sorunu bildirdim. Servis danışmanımızın da tahmini bozuk yolların yarattığı sarsıntının bu soruna yol açtığı yönünde.

Tabii bu işin peşine tamamen de düşmüş sayılmayız. Voltaj vb. sorunu varsa da göz ardı edeceğiz artık.:)
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Araç son 2 hafta içinde bir iki gün arayla önce sol fren lambasını ardından da arka sağdaki 2 adet park lambasından iç tarafta olanı patlattı...:ban: Ya Ankara'nın yolları gerçekten çok bozuk ve bizim süspansiyon çok sert, ya da ortada İrfan Hocamızın da belirttiği başka bir sorun var...:sopa:
[SIGPIC][/SIGPIC]

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Sarsintidan falan bu kadar sik ampul patlatacagini sanmam, ben sizden cok binip gezmisimdir Ankara'da sadece bir kere on kisa patladi o kadar, kaza yaptigimda araba havalandi yere geri indi butun ampuller calisiyordu :D Sanmiyorum sarsintidan olacagini.

Sorunun elektriksel olacagi kanaatindeyim, ya da cok fazla kisa mesafe biniyorsunuz ziyadesiyle fazla ac-kapa yapinca oluyor.