škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Silindir sayisina göre atesleme sirasi

SEAHAWK · 11 · 15655

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bildiğim kadarıyla sıralı 4 silindirli motorlarda 1. ve 4. silindirler yukarı çıkarken 2. ve 3. silindir aşağı iniyor. Yani silindirler ikili olarak hareket ediyor ve bu sırayla ateşleme yapıyor.

Peki bu durum bizim 3 silindirli motorlarla nasıl işliyor ? 2 silindir sıkıştırırken 1 silindir emerse, daha doğrusu 2 silindir bir yönde hareket ederken 1 silindir ters yönde hareket ederse ciddi bir dengesizlik yaşanacağı geliyor insanın aklına.:boks:

Aklıma 2 seçenek geliyor.

Ya bu "dengesiz" yöntem tercih ediliyor ve titreşimi engellemek için dengeleyici bir sistem (Vectra B2'lerde bulunan, çaktırmadan güç kaybı yarattığı iddia edilen "dengeleyici mil" denilen -tam bilgim yok- sistem) kullanılıyor,

Ya da her silindir sırasıyla ateşleme yapıyor. Yani 1,2 ve 3 nolu silindirler belli bir sırayla, sadece bir tanesi ateşleme yapacak şekilde çalışıyor. (böyle bir şey mümkün müdür ki ?)

==============================

Bu olayı ilk düşündüşüm zaman bu soruların cevabı kafamda "becerememişler ki motor delicesine titreşimli zaten" olarak belirmişti. Ama bizim 1.4 TDI'lardaki sarsıntının ana sebebi PD motorumuz olsa gerek. Aksi takdirde 1.2 HTP'nin de içinde bulunduğu pek çok 3 silindirli motorun titreşimli yapısıyla ünlü olması gerekirdi. Kaldı ki bir de 5 silindirli motorlar var...
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
yanlışım yoksa 1,9 dan çevirme 1,4 tdi ler üstten tek egzantirikli. bence 1-3 2 şeklinde yapıyordur ateşlemeyi ve titreşim ve ses en çok ondan oluyordur. 1,9 larda 1,4 ler kadar gürül gürül tartar sesi yok çünkü :D

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yamaha R1 Crossplane  crankshaft :kiki:

bir araştır bakalım teknoloji nereye  gidiyor :D

pistonların  biri  altta iken  birinin  üstte  olması  şart değil :)

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Teker teker ateşlenip haraket ediyor.Biri üstte diğer altta olmasına gerekte yok zaten Ahmet'in dediği gibi..

Zaten o senkron iyi sağlanıyor sanırım motorun devrinde..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
minimum mekanik kayıpla diziyorlar silindirleri olay o

F1  de de  kesinlikle benzer bir olay vardır bence   :)

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mayham85;86975
yanlışım yoksa 1,9 dan çevirme 1,4 tdi ler üstten tek egzantirikli. bence 1-3 2 şeklinde yapıyordur ateşlemeyi ve titreşim ve ses en çok ondan oluyordur. 1,9 larda 1,4 ler kadar gürül gürül tartar sesi yok çünkü :D

Evet tek egzantrikli; 6V. Yalnız titreşimin en büyük sebebi bu ateşleme sırası ise bütün 3 silindirli motorlarda bariz titreşim olmalı. Ben örneğin 1.2 HTP'lerde öyle bir şikayet duymadım.

1.4 TDI'ın "gürültü"sünün ana kaynağı enjeksiyon. Tabii bir de 1.9 TDI ile kıyaslarken 1.9 TDI'ın kullanıldığı araçları incelemek lazım.:D

Alıntı yapılan: AhmetH;86977
Yamaha R1 Crossplane crankshaft :kiki:

bir araştır bakalım teknoloji nereye gidiyor :D

pistonların biri altta iken birinin üstte olması şart değil :)

Yani 3 silindirin her birinin ayrı ayrı ateşleme yaptığını mı tahmin ediyorsun ?:)
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1.2 HTP animasyonu falan yokmu ? Var diye hatırlıyorum forumda bir yerlerde..

1.2 HTP 'ler evet biraz titreşimli çalışıyor.Özellikle soğukken çıkarttığı seste biraz gürültülü.Eski 64 beygir 1.2'de daha çok ses alıyordum.70 beygirlikte ses daha az..Hem o meşhur tıslama sesi yok..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1,9 lar soğukken çok fazla ses çıkartıyor hatta ciddi seviyede. ancak motor ısındıktan sonra ciddi şekilde ses seviyesi düşüyor. motor sıcakken çoğu 1,9 tdi de rolantide özellikle baya düşük ses. 2008 model 1,9 tdi leona göre söylüyorum. ama ankarada hakanın makinede baktığımızda rolantide bile sıcakken gürül gürüldü :)

bu arada başka ilginç bir bilgi 1,4 tdi lerdede olabilir. 1,9 tdi leonda tek susturucu var egzozda. normalde 2 tane benzinlilerde falan.

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
aynı anda  ateşleme  yapamaz silindirler zaten :)

kesinlikle  ayarlanmış  farklı  zamanlarda  ateşliyorlar

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bir tanesi emme yaparken diğeri egzoz yapıyor diğeride ateşleme yapıyor, her biri o sırada farklı sırayı takip ediyor, birbirlerine paralel davranmıyorlar.

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Devirsizken sarsıntılı aslında bi tek. :hanz: Bide basınca geri geri çekiyor kendini :++: Zira mesela 4. vites 155 ile gidiyorum, gazı braktığın gibi motorun ileri atladığını içerden ben alıyorum :++: