škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Octavia Lpg (Fabrika çıkışı Lpg uygulaması)

SEAHAWK · 16 · 13510

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu haber daha önce siteye eklenmedi sanırım. Sitede arama yaptığımda bulamadım. Gene de daha önce eklendiyse başlık imha edilebilir.:ok:

=========================================

Habere gelince;

Skoda-Auto, www.skoda-auto.com 'da duyurduğu üzere Octavia A5'in 1.6 MPI motorlu modelinin LPG sistemini orjinal olarak içeren bir versiyonunu satışa çıkaracakmış. (belki de çıkardı, o ayrıntı belirtilmemiş)

Haberin linki;

http://new.skoda-auto.com/COM/about/info/news/News/Pages/OctaviaLPG.aspx

Bu arada metinde kısaca LPG'nin bildiğimiz faydalarından vb. bahsetmiş. Motorun LPG ve benzin modunda çalışırkenki yakıt tüketim değerleri verilmiş.

Ayrıca aracın benzin modunda 102 hp ve LPG modunda 98 hp maksimum güce sahip olduğunu belirterek de, LPG uygulaması sonrası gücün artıp-azalması üzerine dönen tartışmaları sonlandırabileceğini söyleyebiliriz.:ok:

1.6 MPI'nin benzinli modda iken 169 g/km'lik CO2 salınımı da LPG modunda 149 g/km'ye iniyormuş.:ok:

LPG'nin yakıt tankı ise stepne boşluğuna yerleştirilmiş. 44 litrelik bu tankın stepne boşluğuna yerleştirilmesi sayesinde 560 litrelik bagaj hacmi aynen korunmuş.

=============================

Ha bir de;

"Skoda'nın MPI motora orjinal LPG uygulamaya dair bu kararı, Türkiye'deki MPI'lere uygulanan LPG sistemlerinin MPI motor ile sağladığı mükemmel uyuma dayanarak çekinmeden uygulamaya koyduğu belirtiliyor."

Dersem inanmayın artık; o kadar da değil.:++:

================================

Böylece Skoda, VW'nin elindeki 1.6 MPI motor stoğunu eritmenin iyi bir yolunu da bulmuş sanırım. Keşke makul bir fiyata Türkiye'de de aynı sistem satışa sunulsa...
« Son Düzenleme: 12 Ekim 2009, 23:37:06 Gönderen: SEAHAWK »
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

hakanerdogan

• Ziyaretçi

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
aynen sıralı lpg sisteminin en güzel uyum sağladığı ve en fazla verim alınan motor tipi budur.
lpg yi orj deyip kendisi takar hem sistemden para kazanır  hemde +2000 tl fiyat koyar bide ordan kazanır.
nasıl olsa lpg de araç arıza yapmıyor. zaten sıfır aldığınız aracınıza kendiniz dışarda taktıracam derseniz ısrarla artık serviisler garantiyi bile bozmuyor hatta kendi ortakları dükkana adres bile veriyorlar. bizim diğer 3 araç öyle olmuştu.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Çok mantıklı.Orjinal olduğu içinde kafa rahat..

Gücün düştüğüde apaçık ortada..Bizim 70 lik 1.2 ler çok düşer o zaman çekişten :D
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mihalgazi;40924
serkaanııım bu dürziyeviçler tankı stepne boşluğuna takıp 560 litrelik bagajı korurken stepneyi nereye sokmuşlar bu konuda bir bilgi varmı...

hakkatten ya bizim 64'lüklerin gücü ne kadar düşer acaba...

Mehmet Abi;

O araçta stepne olduğunu sanmıyorum. Yeni moda stepne iptali yapıp yerine tamir kiti koymak çünkü. Ama bu konuda bir açıklama görmedim açıkçası.:) Bana göre en mantıklı uygulama stepne iptali yapıp yerine VW grupta çok kullanılan 80 km/s hız limitli küçük geçici yedek tekerlerden kullanmak.:ok:

Güç kaybının da ne kadar önemli olduğu tartışılır. Tork grafiğini de görmek lazım. Belki de alt devirlerde sıkıntı yoktur; maks güce ulaşılan üst devirlerde zayıflık vardır vb.

Kaldı ki motorlarımızın şu anki durumu da tartışılır. LPG taktırıp da "performans arttı" diyen kullanıcılar mevcut.:) Buna sebep olarak benzin besleme sisteminin zamanla güç kaybı yaratması gibi bir şey gösterilmişti.
« Son Düzenleme: 16 Ekim 2009, 00:24:57 Gönderen: SEAHAWK »
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Habere sevindim açıkçası.

Ama LPG'nin gücü düşüreceğinin bi göstergesi değil bence çünkü lpg ECU'sunun ayar yazılımında +% -% butonları ile ayar yapılabiliyor. Bu ayar ile lpg tüketimi düşürülüp yakıt sarfiyatı azaltılabiliyor. Ya da tam tersi. Ha, benzinle aynı miktarda lpg ile performasın daha düşük olacağı kesin.

Bu arada linke tıklayıp % oranına bi bakayım dedim, o da nesi, LPG ile benzinden %30 fazla yakıyor bu Octavia... Hiç bi yerde %30 değerini görmemiştim, yıllardır da ölçmedim bu kadarını. Özellikle Fabia ile her benzinlik ziyaretimde yol bilgisayarı/LPG oranını karşılaştırırdım. Mesela uzun yolda hiç benzin kullanmadan ölçtüğümde YB ile %12 gibi bi fark olurdu LPG'de. BU Octi için %30 fazla bi değer vermişler. Pek mantıklı gelmedi bana...

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim 1.6 mpi clasik lpg de ş.içi 155-160 krş yakiyor
eskişehire giderkende 130 krş. Falan oluyor. Performansa gelince ben fazla fark etmiyorum açikçasi. Sadece rölanti devri benzinde normale dönüyor azicik  LPG Lİ ARABA İYİ ARABA :-)))))))))

Çevrimdışı emr

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
zaten ankarada tüm octavia taksiler lpg lidir bizimde octavia 1.6mpi alanların yarısı lpg taktırıp veriyoruz hiçte problem yaşamıyoruz garanti cercevesinde herşey gayet uygun sıkıntı cıkmadı hiç bir aracımızda

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Güzel uygulama.Stepne içinde %99.9 Lastik tamir kiti koyuyorlar.Biz puntoyu alırken istemedik stepne vermişlerdi.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
serkan abi bu bahsettiğin küçük lastiği nerden bulucaz bizede lazım bi bildiğin yer varsa sevinirim :)

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Konu açılmışken ben yine bi 1.2 (64) alıp lpg taktırmayı düşünüyorum.

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kadir_;42891
serkan abi bu bahsettiğin küçük lastiği nerden bulucaz bizede lazım bi bildiğin yer varsa sevinirim :)

Vallahi ben de bilmiyorum aslında. En doğrusu servise sormak.:ok:
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı isikayhan

• SIMPLY CLEVER
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
var olan mpi'lı octavialara garantiyi bozmdan taktırma imkanı gelse iyi olur
Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

M.Niyazi Saral

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: turker;42952
Konu açılmışken ben yine bi 1.2 (64) alıp lpg taktırmayı düşünüyorum.

Hocam marka ne düşünüyorsun LPG için?

Birde şu LPG kitinin dolum girişi , benzin girişinde bırakılamaz mı acaba? Zira Skoda orjinal lpg uygulamasında öyle bir foto anımsıyorum..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI