škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

100 kilometrede 3 lira yakacak!

dgn · 6 · 2856

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Volkswagen, Katar’ın başkenti Doha’da başlayan Motor Show’da şarjlı 100 kilometrede sadece 0.9 litre yakıt tüketen elekrikli-dizel 2 kişilik hibrit aracı XL1 prototipini sergilerken bunun 2013 yılından itibaren küçük sayıda üreteceğini açıkladı.

Doha’da tanıtılan, tasarımıyla bilim-kurgu filmlerinden çıkmış izlenimi otomobil, 100 kilometrede ortalama 0.9 litre yakıt tüketiyor ve karbondioksit emisyonu kilometrede sadece 24 gram. Her iki motor birlikte çalıştığında 0’dan 100 kilometre hıza 11.9 saniyede çıkabilen 795 kilo ağırlığındaki aracın son sürati 160 kilometre. Teorik olarak 100 kilometrede 1 litreden az tüketeceği açıklanan otomobilin, 10 litrelik yakıt tankı ve pille ulaşabileceği menzil ise 550 km olarak açıklandı.  

Bu aradın aracın satışa sunulacağı Almanya ve İngiltere’de satılacağı, daha sonra ABD ve Çin’de satışa başlanmasının düşünüldüğü belirtildi. Bu otomobilin, Desten ya da Wolfsburg’daki Volkswagen fabrikasında başlangıç için sadece 100 adet XL1 üretileceği açıklandı. 2 silindirli, 48 beygir gücünde 800 cc’lik bir dizel motorla, 27 beygirlik bir elektrik motoruna sahip olan XL1 prototipi, sadece herhangi bir prizden de şarj edilebilen lityum iyon pillerini kullanarak 35 kilometre kesintisiz yol alabiliyor.

Çevrimdışı demir_01

• O şimdi asker
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
tamam guzel hos elektrıklı fazla cevreyı kırletmıyor da neden bu kadar tipsiz?işte ben bunu anlamıyorum

Çevrimdışı skodam_1985

• Yaşayan Efsane
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
vay be :D görünüş süper ama motora gelince :D kötü oldu. ama bu motorla tabiki yakar öyle :D görünüş süper gibi bide hız arabası olsaydı ferrariler gibi offfff tadından yenmez :D tabi fiyatıda güzel olurdu :)

ya aslında görünüşü böyle olmaz consept filandır büyük ihtimal zaten 2013 e  kadar daha neler neler çıkacak bu araba şuan hayal ürünü gibi bişey :D
« Son Düzenleme: 27 Ocak 2011, 19:50:04 Gönderen: skodam_1985 »
2011 Skoda Octavia 1.6 TDI CR Elegance Beyaz
Mercedes Benz E320 Avantgarde 2001 Siyah

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bence tipi güzel :) Tabi arka tekerde görünseydi daha güzel olurdu :)
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Dizel tabanli hibrit fikri nedense boyle cok yeni bir sey olarak gorunuyor. Zaten bunun pek tercih edilmedigini piyasada dizel hibrit gormeyerek de anlayabiliyoruz.:) Bunu bu kadar zor yapanin ne oldugunu ise cok merak ediyorum.
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: demir_01;187784
tamam guzel hos elektrıklı fazla cevreyı kırletmıyor da neden bu kadar tipsiz?işte ben bunu anlamıyorum
Aerodinamik katsayıyı aşağıya çekmek, daha az sürtünme daha az enerji tüketimi gibi açıklanabilir.:wnk:
Alıntı yapılan: SEAHAWK;187944
Dizel tabanli hibrit fikri nedense boyle cok yeni bir sey olarak gorunuyor. Zaten bunun pek tercih edilmedigini piyasada dizel hibrit gormeyerek de anlayabiliyoruz.:) Bunu bu kadar zor yapanin ne oldugunu ise cok merak ediyorum.
Hibrit bir otomobile iki ayrı motor takıyorsun ve birisini dizel yapınca ister istemez maliyet, buna bağlı olarak da satış fiyatı artıyor.:wnk: