škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yeni araba için ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: gokcen59;178052
Var,,,

Yağlar o zaman be usta ne diye yağsız kalsın yağ pompasını elbet çevirir krank ;)

Zaten çoğu parça tam yük asılınmış geliyor fabrikadan, dert etme ilk değil :D

Çevrimdışı gokcen59

• \"Keyif Adamı\"
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;178054
Yağlar o zaman be usta ne diye yağsız kalsın yağ pompasını elbet çevirir krank ;)

Zaten çoğu parça tam yük asılınmış geliyor fabrikadan, dert etme ilk değil :D

Kaç km oluyor bu dip gaz olayı :)
-------------------------------------------------

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Fabrikada arabayı sürmüyorlar :D

Makinede run oluyor motor asılınıp takılıyor araca diye biliyorum.

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mygokhan;177809
Klavuz uygulanırsa sağar oluyor otomobil, bizzat yaşadım..(örn.Şirketteki dizel araçlar).

Bence fazla genel bir ifade abi. Bu "yardırarak rodaj" fikrine karşı geldiğimden değil, ama uygulanmadığında da aracın dünyaya küstüğüne falan katılmıyorum. En azından kendi aracımızda herhangi bir genel kayıp hissi yok.

Hakan'ın aracının iyi durumu da bu rodaj tipine kanıt olmayabilir. Zira bu aracının asıl esprisinin rodaj değil, sürekli kullanım olabilme ihtimali var. Hatırlarım, Hakan eskiden yardırdığında öyle lark diye 200'ün dibine gelmiyordu. (verdiği bilgi bu yöndeydi) Bu aracın defalarca kez gaz pedalı dipte olacak şekilde 5. viteste kullanılmasının olası etkilerini pek düşünmedik şu ana kadar.

Dediğim gibi, yardırma tipi rodaja karşı bir duruşum yok. Bu konuda açıkçası biraz kararsızım. Benim söylemek istediğim Hakan'ın aracının bu rodaj tipinin başarısına dair mükemmel bir örnek olmayabileceği. Yani bu araçtaki başarılı performansın ardından başka nedenler de olabileceğini hatırlatmak istedim.

Yeni araç alsam ne yaparım, bilemiyorum.:D Muhtemelen bu iki fikrin arasını bulur, "amaaaan" der, çok takmadan her zaman kullandığım gibi kullanırım. Sonrasında da 1000-1500 km arasında yağımı değiştirirdim tabii.

Kısacası strese gerek yok, AhmetH'nin de dediği gibi "ilerde nasıl kullanacaksan öyle kullan".:D
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Hakan'ın araba konusunda haklı olabilirsin...

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: SEAHAWK;178060
Hakan'ın aracının iyi durumu da bu rodaj tipine kanıt olmayabilir. Zira bu aracının asıl esprisinin rodaj değil, sürekli kullanım olabilme ihtimali var. Hatırlarım, Hakan eskiden yardırdığında öyle lark diye 200'ün dibine gelmiyordu. (verdiği bilgi bu yöndeydi) Bu aracın defalarca kez gaz pedalı dipte olacak şekilde 5. viteste kullanılmasının olası etkilerini pek düşünmedik şu ana kadar.

Evet bu konudada doğrusun. Özellkle 1 sene Gölbaşına gittim geldim, günde 100 km'den 8 ay boyunca 16.000 km çevreyolundaydım, o yola çıkınca bana bi haller olur.

Hepsi bir yana dursun, özellikle son 3 senedir arabamın yaptığı km (hemen forum kayıtlarını inceliyorum) 50.000 km :)

Araba durmamış ;)

Gittikçede artan bir yıllık km düzeyim var. Son 1 yıl içersinde (3 ay ABD'de olmama rağmen!!!) 20.000 km civarı bir hesap çıkıyor. Genelde ekonomik kullansamda fifti-fifti bölmekteyim, haftada 2-3 kez yine yardırırım. Özellikle her cuma artan mazotu sömürürüm zira p.tesi yeniden alacağım için vs....

Lâkin, hâla ısrarcıyım, kendi arabam oluşuyla alakası yok ama, benim ki gibi yürüyen stock BNV görmedim bu alemde. Youtube'da 500 tane 1.4 TDI videosu izlemişimdir, hep chipliler temiz yürüyor, stocklar beter :)

fabialife

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: gokcen59;178044
Haydi bakalım galiba basıcaz, yalnız bu 1.6 ile 220 görürse durabilcezmi :D

önemli olan sürat değil devir yaptırmak. 3.,4. viteslerde yüklen süratin tehlike sınırlarını zorlamaz.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: turker;177935
...Baki usta Turbo Timer nedir? Motor mu çalışıyor yoksa sadece turbo mu dönüyor?
Motor çalışıyor. Motor çalışmasa ve sadece turbo dönse turbo milinin yağlaması nasıl yapılacak?:wnk: Turbo timerin amacı, motor kapatıldıktan sonra hâlâ dönmekte olan turbonun yağlamasının belli bir süre yapılmaya devam edilmesi ve bununla beraber turbonun soğutulmasıdır.
Alıntı yapılan: hakanerdogan;178064
...Youtube'da 500 tane 1.4 TDI videosu izlemişimdir, hep chipliler temiz yürüyor, stocklar beter :)
Fabrikadan çıkarken 1.9TDI ECU' su falan mı takmışlar acaba davşana?!:blm::rm::hmm::hanz:

Çevrimdışı Suleyman

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: gokcen59;177986
Hakan güzel anlatmışsın şöle anlıyıcağımız dilden atlatışına bitiyorum zaten, :D güzel bilgiler değerlendiricem stock falan ama davşan zıp zıp zıplaaayee :D

unuturmuyum hiç unutulurmu dolu dolu 18 sene tabiki üzgündür o, alan kişi benim gibi kullanamaz zaten :)

Ben onda direksiyona oturdum en kötü kazam oyuncak kamyonumu ezmek olmuştu şaka gibi ama öle ;)

Buda son halim bu arada 1 sene önce flaan :D tekirdağ bayram ziyareti 120 fix km/h , ciddi cıkısm :)

Keşke aynı açıdan çekilseymişsin. :)

Çevrimdışı demir_01

• O şimdi asker
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
gökçen yağı mobil esp 5-30 , mazotu shell gtl kullan.kısa km lerde değiştir yağını ve filtreni çalıştırırken ve dururken bekle.ahanda bu kadar.

Çevrimdışı gokcen59

• \"Keyif Adamı\"
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Buyur Süleyman abi ;)
-------------------------------------------------

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Servise giderken yağını al git yada gitmeden önce sor böyle böyle diye olmadı kayadibine git bakıma en son parça almaya gittiğimizde onlar mobil kullanıyordu yada bir araştır senin servisinde mobil kullanıyor olabilir :)

Çevrimdışı omer06

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
ben aldım 2 gün önce :) aracı aldıgımda 28 km idi şimdi 210 kmde
ilk gün direk eve geldim :)
2. gün haydi addaya :D
motoru miss gibi açma zamanı geldi :D
motor denildiği gibi çalıştırılır bir süre çalışması beklenir ve yola cıkılır
motor ısınmış olur zaten bikaç km sonra
motor ısıtıldıktan sonra en müsait yer otoban çevre yolu olur oraya gidilir
her vites 3500-4000 civarı değiştirilir ama gazı yavaşça vererek yapılır
max nekadr yapabilinebiliyosa radarlara yakalanmadan yapılır :ok:
sonra her viteste 3500 4000 devirle bir müddet gidilir
yokuş aşağılar geldimi vites küçültülüp motor freni yapılır
böle 40-50 km yapılır
benim yakıtım 6.6 litre idi otobana girerken
otobandan cıktım eve kadar 30 35 km yol yaptım oralardada boş buldugum yerlerde aynı hareketleri yaptım
yakıt 6.1 litreye e düştü
bu hareket birkaç kez daha yapılarak motor açılır kıvama getirilir sonra normal kullanmaya devam edlir :)
kazasız sürüşler :ok:
« Son Düzenleme: 07 Ocak 2011, 21:27:51 Gönderen: omer06 »

Çevrimdışı skodam_1985

• Yaşayan Efsane
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: omer06;178487
ben aldım 2 gün önce :) aracı aldıgımda 28 km idi şimdi 210 kmde
ilk gün direk eve geldim :)
2. gün haydi addaya :D
motoru miss gibi açma zamanı geldi :D
motor denildiği gibi çalıştırılır bir süre çalışması beklenir ve yola cıkılır :)
motor ısınmış olur zaten bikaç km sonra :D
motor ısıtıldıktan sonra en müsait yer otoban çevre yolu olur oraya gidilir
her vites 3500-4000 civarı değiştirilir ama gazı yavaşça vererek yapılır :)
max nekadr yapabilinebiliyosa radarlara yakalanmadan yapılır :)
sonra her viteste 3500 4000 devirle bir müddet gidilir
yokuş aşağılar geldimi vites küçültülüp motor freni yapılır:D
böle 40-50 km yapılır :D
benim yakıtım 6.6 litre idi otobana girerken
otobandan cıktım eve kadar 30 35 km yol yaptım oralardada boş buldugum yerlerde aynı hareketleri yaptım
yakıt 6.1 litreye e düştü
bu hareket birkaç kez daha yapılarak motor açılır kıvama getirilir sonra normal kullanmaya devam edlir :)
kazasız sürüşler :ok:
hocam günün özetini çıkarmışsınız.:+1::++:
2011 Skoda Octavia 1.6 TDI CR Elegance Beyaz
Mercedes Benz E320 Avantgarde 2001 Siyah

Çevrimdışı omer06

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle