Geri git   Skoda Forum ve Yardımlaşma Platformu / Skoda Turkey > TEKNİK > Otomotiv Dünyası - Diğer Markalar

Otomotiv Dünyası - Diğer Markalar Yenilikler, teknoloji, ürünler...

User Tag List

Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 13-06-2010, 01:38:49   #1
SEAHAWK
ST Gediklisi
 
SEAHAWK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: 21-06-2009
Bulunduğu yer: ANKARA
Ad - Soyad: Serkan
Otomobil: Seat
Mesaj: 1,210
Ettiği teşekkür: 1,291
Üye 394 mesajında 590 kez teşekkür almıştır
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Standart Seat Cordoba (2002-2009) Kullanıcı Yorumu, İnceleme Ve Değerlendirme

Omer06 kullanıcı isimli uyemiz özel mesaj ile aracımız olan Cordoba hakkında goruslerimi almak istemiş. Ben de ciddi ciddi, uzun uzun cevap yazmak istedim kendisine. Ama sadece görüş belirtmek istemedim; biraz da fazladan bilgi ekledim. Hazır bu kadar bilgiyi vermişken de forum ile de paylaşmak istedim; daha sonra merak eden olursa başlığın linkini koyuveririz önüne.


Omer Bey'e cevabımı ve genel Cordoba bilgilendirmemi içeren yazı da aşağıda.Merhaba.

Evet, aracımız 2008 model 1.4 TDI 80hp'lik Cordoba. 2,5 seneden uzun süredir kullanmaktayız, 40 bin km dolacak bu günlerde. Yani bayağı tecrübe edindim.

Yalnız benim edindiğim geniş tecrübe Cordoba'nın son tipine ait. 15-16 bin liraya önünüze belki daha temiz olarak çıkabilecek bir önceki kasa Cordoba'yı (2002 civarında çıkan en son kasa değil de bir önceki kasa yani) tercih edecek olursanız tecrübelerim o kasa için geçerli olmayacaktır. Başta motorları olmak üzere pek çok noktada farklı çünkü.

2002 civarı çıkan yeni kasa (yani bizim kasa) Cordoba'larda 2 dönem var. İlk dönem aracın ilk çıktığı yıldan 2007 civarına kadarki dönem. Bu dönemde Stella (daha düşük donanım) ve Signo (daha yüksek donanım) donanım paketleri var. Dizel motorlar bu her iki donanımda da aynı; 75 hp'lik 1.4 TDI. Benzinli motorlar ise Stella'da 75 hp, Signo'da 100 hp'lik 1.4 litrelik motorlar kullanılıyor. Çok az sayıda 1.9 litre TDI da satıldı. Ama donanım ilişkisini bilmiyorum.

Bu ilk dönem donanımlarına ek olarak 2006 yılı civarında çıkan ve kısa süreliğine satılan bir donanım daha var; o da "S-Rider". Bu donanım teknik açıdan tamamen Signo ile aynı. Aradaki tek fark yanılmıyorsam yeni tasarımlı jantlar. (ki bu yeni jantlar birazdan değineceğim 2. döneme ait üst donanım seviyesi ile aynıdır; karıştırmamak gerekir)

2006 yılında ortaya çıkan (yani yanılmıyorsam 2007 model olarak ortaya çıktı) 2. dönemde ise donanım seviyesi yenilendi. Referance (en düşük), Elegance (orta) ve Stylance (en yüksek) donanım seviyeleri geldi. (Stella, Signo ve S-Rider ortadan kalktı) Bu 3 donanımın en yükseği olan Stylance, daha eski modellerdeki Signo ve S-Rider ile benzer seviyededir; ama birkaç ilave donanım var tabii. (direksiyondan mp-3 kontrolü, AUX girişi gibi) Dizel motorlarda her 3 donanım seviyesinde de 80 hp'lik 1.4 TDI kullanılıyor. Benzinlide ise Reference ve Elegance'da 85 hp'lik, Stylance'da 100 hp'lik 1.4 litre benzinli motor kullanılıyor. Otomatik vitesli modellerde ise gene eski 75 hp'lik 1.4 benzinli motor kullanılıyor.

2009 civarında, aracın satışta kaldığı son aylarda (artık satılmıyor) donanım seviyesi sadece Stylance ile sınırlandırıldı ve benzinli motor 85 hp'lik olarak belirlendi. Yani 2009 civarında alınan araçlarda Stylance aldığınız halde 100 hp yerine 85'lik 1.4 motor bulma ihtimali var. Dizelde sorun yok; gene 80 hp'lik 1.4 TDI.

Bu 1. dönem (Stella, Signo ve S-Rider) ile 2. dönem (Referance, Elegance ve Stylance) arasındaki farklar yukarıda bahsettiğim bazı motor ve donanım ismi farklarının dışında şu şekilde:

1. dönemde arka bagaj kapağının sağ alt köşesinde "Cordoba", hemen altında da dizel ise "TDI" yazar. 2. dönemde bagaj kapağının orta yerinde kocaman "CORDOBA" yazar sadece.

2. dönemin iç malzemesi yenilenmiştir. Biraz daha kalitelidir ve koyu renk ağırlıklıdır. Direksiyon tasarımı yenidir. Üst donanımda müzik sistemi kontolünü de içerir. AUX girişi vardır. Gösterge tablosunda küçük bir tasarım farkı vardır. Üst donanımdaki jant, 1. döneme ait olan S-Rider donanımının jantıyla aynıdır. 1. dönemin Signo donanımı ise bu S-Rider ve Stylance'dan direkt olarak farklıdır, rahatça ayırt edilebilir.

Ayrıca 2. dönemde her donanımda 195 55 15'lik lastik ebatları kullanılır. 1. dönem donanımlarında ise Stella donanımında 185 60 14'lük değer kullanılıyor yanılmıyorsam.

Bu saydığım farklar iki dönemi ayırmayı kolaylaştıran görsel farklılıklar idi. Bir de motorlarda ve donanımda fark var belirttiğim gibi. Ama onun için aracı görmek yetmez. Motor koduna vb. bakmak gerekir. Bunun dışında boyut, hacim vb. genel olarak hep aynı.
Bu iki dönemi ayırdım; çünkü kimi noktalarda yorum yaparken iki dönemi ayırmak gerekiyor.

Örneğin 1. dönem için iç mekandaki malzeme kalitesinin biraz daha düşük olduğu ve buna bağlı sesler falan rapor ediliyor. Bu konuda bir tecrübem yok. Abartılacak bir durum olmayabilir. Ancak bizim yenilenmiş araçta beni çok da rahatsız eden bir kalitesizlik yok. Sınıfına göre gayet tatminkar. Ama bu sınıfın iç mekanda kalite kralı olan Fabia I'e kıyasla ön göğüs kesinlikle daha düşük bir kalite sunuyor. O yüzden bu konuda beklentinizin yüksek olmaması lazım. Renault Symbol rakibi bir araçtan bahsettiğimizi unutmazsak sorun yok.


İç mekan genişliği "idare eder" diyebileceğimiz seviyede. Arka baş mesafesi kesinlikle sorunsuz. Ne araçlarda kafam rahat etmediği halde bu araçta sorun yaşamamaktayım. Ama diz mesafesi ve genişlik söz konusu olduğunda B sınıfı bir aracın sedan versiyonunda olduğunuzu unutmamanız lazım. Açıkçası 4 cengaver arkadaşla araca doluştuğumuzda gayet tıklık tıklım oluyoruz. Bu araç genel görüşe göre "dar" bir araç. Ama B sınıfı rakiplerinden geri kaldığından falan değil; B sınıfı işte topu topu... Ha; bagajı gayet iyi. 485 litre.Motor olarak 1.4 TDI 80'lik motoru kullanmakta bizim araç. Bununla ilgili çok geniş bilgi başta "1.4 TDI'ın ciğerine inelim" başlığında olmak üzere mevcut.

Kısaca değinmek gerekirse,

Alt devirleri biraz zayıftır. Kabaca 2000-4000 aralığında ise çekiş ve performans sıkıntısı yaşatması çok zor. Sınıfına ve zamanına göre tatminkar bir motor. Ancak sesli çalışır ve titreşimlidir. Pek de umursamayabileceğiniz bu negatif etkilerinin yanında yakıt tüketimi de gayet başarılı. Ekonomiktir.


1. dönem donanımlarında kullanımda olan 75'lik modelin 80'lik ile arasında karakter olarak pek bir fark yok. 75'lik olan 2200 devirden sonra her devirde biraz daha az tork ve güç üretir o kadar... Yani 80'lik için geçerli yorumları aşağı yukarı 75'lik için de aynen kabul edebilirsiniz.


------------------------------------
1.4 TDI için ayrıntılı bilgi isteyenleri tekrardan "1.4 TDI" ile arama yapmaya yönlendirelim. Forumda yığınla bilgi mevcut bu konuda.
------------------------------------

Benzinli motorlar diğer VW grup araçlarından da tanıdığımız 75, 85 ve 100 hp'lik 1.4 motorlar. Bizzat tecrübem yok. Ancak her biri tercih edilebilir motorlar. Gene de 1. dönem bir Cordoba alacak olanlara 75'lik yerine 100'lük olanı tercih etmelerini tavsiye ederim. 75'lik olanda motor daha az albenili olduğu gibi donanım da düşük olmuş olacak. Bu vesileyle 1. dönemdeki Stella yerine Signo'yu da özellikle önermiş olalım. (dizel olursa Stella olması gene de kabul edilebilir düşük fiyat nedeniyle -benim görüşüm tabii-)Cordoba'da en çok değinilen noktalardan biri süspansiyondur. Genel kanı, biraz sert ve konfor yönünden daha zayıf olmakla birlikte yol tutuşu ön planda olan bir süspansiyon sistemi olduğu yönünde. Bu görüş 195 55 15 lastik ölçülerine sahip bütün modeller için geçerli.

Süspansiyon hakikaten konfordan ziyade yol tutuşa daha yatkın. Ama konfor konusunda ŞAHSİ ihtiyaçlarımı tamamen karşılayan, yol tutuşu ile keyif veren bir otomobil. Ama biraz sert ayarlara sahip olan bu süspansiyon kimi kullanıcıların konfor ihtiyacını KARŞILAMAYABİLİR. Bu tamamen ihtiyaç ve zevk meselesi. Benim şahsi görüşüm süspansiyonun tam da ideal ayarlarda olduğu yönünde. Bu iz genişliğinde bu geometride vb. bana göre bundan daha ideal bir ayar tutturmak zor olurdu.


Şanzıman çoğu benzer VW grup araçlarında olduğu gibi mükemmele yakın. Rahat ve net geçişleriyle sürüşü çok keyifli kılıyor. (ha; 1. dönemde yuvarlak olan vites topuzu 2. dönem modellerinde daha tabancamsı, farklı bir tasarıma sahiptir)

Şanzıman oranlarını kimsenin merak ettiğini sanmıyorum; merak edenler gene forumu arayabilir zaten.


Direksiyon çok çok başarılı. Hem yumuşak ve yeterince direkt kullanımıyla hem de gerçekten 1 numara simit yapısı ve tasarımıyla aracın en güzel yanlarından. (gerçi tasarım 1. dönem donanımlarında farklı, ama en azından teknik nitelikleri muhtemelen aynıdır)

Debriyaj klasik bir VW grup debriyajı: 1. sınıf rahatlıkta ve yukarda kavrıyor.


Konfor kimilerince tartışılsa ve kötülense de, belirttiğim gibi çok güzel bir yol tutuş var. Gerçi dillere destan Firestone Firehawk 700 FS lastiklerimiz ile pek zorlamaya gelmiyor, ama süspansiyon kendi işini iyi yapıyor, onu söyleyebilirim.


Donanım bu araçta en önemli avantaj. 1. dönemden Signo ya da S-Rider, 2. dönemde ise Stylance seçenin sırtı yere gelmez donanım bakımından. Cruise Control'den otomatik klimaya kadar pek çok şey mevcut. Donanım paketi seçerken donanım içeriği ile motoru beraber incelemek gerekli. Belirttiğim üzere özellikle benzinlilerde donanıma göre motor seçeneği değişebilmekte. İhtiyaca göre değerlendirilip alınmalı.


Fiyatları genel olarak gayet uygundur bu araçların. Özellikle 1. dönem modellerden güzel, temiz bir 1.4 100 hp benzinli Signo iyi bir tercih olabilir. Dizellerde 15-16 bin lira aralığında bulunabilecek modelleri daha da dikkatli araştırmak gerekli; ona bir şey diyemeyeceğim.


====================================


Hem Omer Bey'in sorusunu kısmen cevaplamis olduk, hem de Cordoba ile ilgili gayet genel bir ozet olmus oldu forumumuz icin.


Son kez artı ve eksilerden bahsedecek olursak;

Artılar:

Başarılı sürüş dinamikleri ve sürüş keyfi
Uygun fiyat
Zengin donanım
VW grup güvencesi
Büyük bagaj
1.4 TDI motorun olumlu özellikleri


Eksiler:

İç hacmin kimi zaman yetersiz kalması
Süspansiyonun göreceli sertliği
1.4 TDI motorun olumsuz özellikleri


Şu ana kadar çok şükür önemli bir arıza çıkarmadı. Yalnız direksiyon çevrili konumdayken yarım debriyaj sırasında farklı bir ses geliyor. Amele bir parça ile ilgili teknik önem arzetmediği belirtilen bir şey imiş. Gene de 40 bin bakımında tekrar soracağım önümüzdeki günlerde.


=====================================


Burda genel bir özet geçtik. Daha ayrıntılı bilgi almak isteyen olursa başlıkta tartışılabilir. İster istemez her şey en ince ayrıntısıyla anlatamıyoruz.

Konu SEAHAWK tarafından (09-08-2010 Saat 23:10:42 ) değiştirilmiştir..
SEAHAWK isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
SEAHAWK Nick'li üyemize bu mesajı için 16 üyemiz teşekkür etmiş
beytullah (15-06-2010), byztckr31 (13-06-2010), demir_01 (14-06-2010), dgn (13-06-2010), ero__ (13-06-2010), kadir_ (15-06-2010), lrfan (14-06-2010), mayham85 (13-06-2010), megamania (13-06-2010), mustisahin (14-06-2010), mygokhan (15-06-2010), omer06 (13-06-2010), Yunus İBİŞ (13-06-2010)
Alt 14-06-2010, 14:26:54   #2
gokcen59
"Keyif Adamı"
 
gokcen59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: 01-04-2010
Bulunduğu yer: İstanbul
Yaş: 27
Ad - Soyad: Gökçen Erdoğan
Otomobil: Fabia II
Mesaj: 5,199
Ettiği teşekkür: 4,706
Üye 1,372 mesajında 2,271 kez teşekkür almıştır
Mentioned: 1 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Standart Cevap: Seat Cordoba (2002-2009)

Niyetlenmişti babam bunlardan bagaj hacmi oldukça dikkat çekici,arka diz mesafesi kısa diyolar ama binmedim bişey diyemem açıkcası güzel araba ben beğeniyorum.
Bakımsız dizel bir cordoba bi transit kadar sesli çalışıyo
gokcen59 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
gokcen59 Nick'li kullanıcıya bu mesajı için teşekkür eden üyemiz
SEAHAWK (17-06-2010)
Alt 14-06-2010, 14:51:29   #3
dgn
Administrator
 
dgn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: 27-06-2009
Bulunduğu yer: Ankara
Yaş: 23
Ad - Soyad: Doğan
Otomobil: Golf
Mesaj: 7,863
Ettiği teşekkür: 3,433
Üye 2,123 mesajında 3,417 kez teşekkür almıştır
Mentioned: 18 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Standart Cevap: Seat Cordoba (2002-2009)

Alıntı:
gokcen59´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Niyetlenmişti babam bunlardan bagaj hacmi oldukça dikkat çekici,arka diz mesafesi kısa diyolar ama binmedim bişey diyemem açıkcası güzel araba ben beğeniyorum.
Bakımsız dizel bir cordoba bi transit kadar sesli çalışıyo
no no no 1.4 TDI ler motor ısınana kadar sesli çalışır.Örn:5 vites 2250 devir 100 km/h hızda motor sesinden eser yoktur sadece yol sesi gelir
dgn isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 14-06-2010, 14:55:21   #4
Ugur A.
Guest
 
Mesaj: n/a
Mentioned: Post(s)
Tagged: Thread(s)
Standart Cevap: Seat Cordoba (2002-2009)

Alıntı:
gokcen59´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
...Bakımsız dizel bir cordoba bi transit kadar sesli çalışıyo
Alıntı:
dgn´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
no no no 1.4 TDI ler motor ısınana kadar sesli çalışır.Örn:5 vites 2250 devir 100 km/h hızda motor sesinden eser yoktur sadece yol sesi gelir
  Alıntı ile Cevapla
Alt 14-06-2010, 14:56:27   #5
dgn
Administrator
 
dgn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: 27-06-2009
Bulunduğu yer: Ankara
Yaş: 23
Ad - Soyad: Doğan
Otomobil: Golf
Mesaj: 7,863
Ettiği teşekkür: 3,433
Üye 2,123 mesajında 3,417 kez teşekkür almıştır
Mentioned: 18 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Standart Cevap: Seat Cordoba (2002-2009)

Alıntı:
Uğur@k@r´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
bakımsızda sessiz çalışır Abi
dgn isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 14-06-2010, 15:38:41   #6
Ugur A.
Guest
 
Mesaj: n/a
Mentioned: Post(s)
Tagged: Thread(s)
Standart Cevap: Seat Cordoba (2002-2009)

Alıntı:
dgn´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
bakımsızda sessiz çalışır Abi
  Alıntı ile Cevapla
Alt 14-06-2010, 16:16:22   #7
efe_38
Guest
 
Mesaj: n/a
Mentioned: Post(s)
Tagged: Thread(s)
Standart Cevap: Seat Cordoba (2002-2009)

kışın soğukta sabah bizim 1.9tdi harıl harıl çalışıyor sonra ısındıkça gidiyor,günahınıda almayak yavrumun 5.vites 100-110 giderken çıt yok
  Alıntı ile Cevapla
Alt 14-06-2010, 16:32:22   #8
gokcen59
"Keyif Adamı"
 
gokcen59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: 01-04-2010
Bulunduğu yer: İstanbul
Yaş: 27
Ad - Soyad: Gökçen Erdoğan
Otomobil: Fabia II
Mesaj: 5,199
Ettiği teşekkür: 4,706
Üye 1,372 mesajında 2,271 kez teşekkür almıştır
Mentioned: 1 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Standart Cevap: Seat Cordoba (2002-2009)

Alıntı:
dgn´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
bakımsızda sessiz çalışır Abi
Cordoba zaten bakımlı olsada sesi yüksek bir araba,bakımsızları transit kadar dedim o kadar aşırı bir ses cıkarıyo yani,burda dalga geçmenin bir manası yok.
gokcen59 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 14-06-2010, 16:38:11   #9
dgn
Administrator
 
dgn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: 27-06-2009
Bulunduğu yer: Ankara
Yaş: 23
Ad - Soyad: Doğan
Otomobil: Golf
Mesaj: 7,863
Ettiği teşekkür: 3,433
Üye 2,123 mesajında 3,417 kez teşekkür almıştır
Mentioned: 18 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Standart Cevap: Seat Cordoba (2002-2009)

Alıntı:
gokcen59´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Cordoba zaten bakımlı olsada sesi yüksek bir araba,bakımsızları transit kadar dedim o kadar aşırı bir ses cıkarıyo yani,burda dalga geçmenin bir manası yok.
Haşa dalga geçmedimsadece hızlı okurken bakımsız yazısını hızlı geçmişim biraz

Zaten rölantide transit cordobadan daha az ses çıkarır ama motor ısındıkça cordobanın sesi azalır.
dgn isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 14-06-2010, 16:44:50   #10
gokcen59
"Keyif Adamı"
 
gokcen59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: 01-04-2010
Bulunduğu yer: İstanbul
Yaş: 27
Ad - Soyad: Gökçen Erdoğan
Otomobil: Fabia II
Mesaj: 5,199
Ettiği teşekkür: 4,706
Üye 1,372 mesajında 2,271 kez teşekkür almıştır
Mentioned: 1 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Standart Cevap: Seat Cordoba (2002-2009)

Alıntı:
dgn´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Haşa dalga geçmedimsadece hızlı okurken bakımsız yazısını hızlı geçmişim biraz

Zaten rölantide transit cordobadan daha az ses çıkarır ama motor ısındıkça cordobanın sesi azalır.
Hmm...
Benim inceleme fırsatı bulduğum cordobalar durur vaziyette ve rolantide olanlardı zaten,kullanma şansını yakalayamadım o yüzden gürültülü calıstığını söledim sadece konu uzadı biraz
gokcen59 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiket
1.4 tdi, cordoba, inceleme, kullanıcı yorumu, seat


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz Aktif değil dir.
Mesajlara Cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz Aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz Aktif değildir dir.

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Seat Ibiza Bocanegra 2009 FF Otomotiv Dünyası - Diğer Markalar 11 02-11-2010 00:35:13
Seat Exeo ST 2009 FF Otomotiv Dünyası - Diğer Markalar 2 11-02-2010 01:10:24
Seat Córdoba Silhouette Yunus İBİŞ Paylaşım 0 22-12-2009 22:28:13
Seat Exeo ST 2009 FF Otomotiv Dünyası - Diğer Markalar 7 16-04-2009 18:05:18


Saat: 20:08:35


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.
Her hakkı SkodaTurkey.com Forumuna aittir