Geri git   Skoda Forum ve Yardımlaşma Platformu / Skoda Turkey > SKODATURKEY TEKNİK SERVİS > Rapid

Rapid Bu modele ait sorular, sorunlar, çözümler...

User Tag List

Seçenekler Stil
Alt 08-09-2017, 16:11:53   #11
resolute
Kıdemli ST Üyesi

Ad - Soyad: Selim
Otomobil: Arabam yok
Ettiği teşekkür: 17
Üye 10 mesajında 13 kez teşekkür almıştır
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Standart Cevap: 1.6tdi AE189 motor emisyon guncellemesi 23R6

Güncellemeyi yaptıranlar deneyimlerini paylaşabilirler mi?

Servisler güncelleme sonrası hiçbir şikayet almadıklarını iletiyorlar.

Stop ederken sarsıntı, performans düşüşü, yakıt tüketiminde artış olduğunu söyleyen araç sahipleri de mevcut.

Konunun referans teşkil edebilmesi adına tecrübelerimizi paylaşmamız iyi olacaktır.
resolute isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
resolute Nick'li kullanıcıya bu mesajı için teşekkür eden üyemiz
sedat önal (11-09-2017)
Alt 08-09-2017, 17:56:24   #12
Tevfik Yüksel
Kıdemli ST Üyesi

Ad - Soyad: Tevfik Yüksel
Otomobil: Rapid TDI
Ettiği teşekkür: 3
Üye 26 mesajında 35 kez teşekkür almıştır
Mentioned: 1 Post(s)

Ben yakıtla ilgili olumlu veya olumsuz birşey farkedemedim. Performansla ilgili emin olamadığım bir husus vardı. O da şu, gaza biraz fazla yüklendiğinizde aracın ileriye atılması biraz daha sert iken şimdi biraz daha sakinleşmiş gibi geldi ilk başlarda ama tam emin değilim. Çünkü aracı virajlı yokuş yukarı bir yolda test ettiğimde eskisine göre bir fark göremedim. Araç bu yolu tırmanmakta eski performansını gösterdi. Aracı servise verirken bu hususu da söyledim. Servisten aracın hem sürüş testinde hem de bilgisayarla kontrolünde bir sorun olmadığını söylediler. Aracı biraz sert kullanan arkadaşlar bunun farkını daha iyi göreceklerdir. Ben normalde de aracı zorlayan biri değilim. İnternette yaptığım araştırmada yazılım yüklü olan ve olmayan iki passatın testine denk geldim. Yazılım yüklü passatın performansında bir düşüklük olmadığı, yakıt tüketiminin etkilenmediği sonucu çıkmış. Ancak bu testin tarafsızlığı ve güvenilirliğinden ne kadar emin olabiliriz bilemiyorum. Vw'nin paçayı kurtarmak adına yapmış olduğu bir reklam da olabilir. En doğru sonucu galiba aracın dyno testlerinden alacağız. İmkanım olsaydı aracı güncelleme öncesi ve sonrası dyno testine sokup karşılaştırma yapmak isterdim.
Tevfik Yüksel isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Tevfik Yüksel Nick'li üyemize bu mesajı için 2 üyemiz teşekkür etmiş
resolute (08-09-2017), sedat önal (11-09-2017)
Alt 08-09-2017, 22:05:14   #13
resolute
Kıdemli ST Üyesi

Ad - Soyad: Selim
Otomobil: Arabam yok
Ettiği teşekkür: 17
Üye 10 mesajında 13 kez teşekkür almıştır

Servisin performansı ölçme yöntemi aracı sürmek. Teknik bir veri olmadan, sunmadan.

Araçta gaz tepkisinde azalma hissediliyor. Aynı tepkiyi almak için çok daha fazla gaza basmak gerekiyor.

Dyno testindeki değerler teknik bir veri sunacaktır. Bunun üzerinden gerçeği anlayabiliriz.
resolute isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
resolute Nick'li üyemize bu mesajı için 2 üyemiz teşekkür etmiş
sedat önal (11-09-2017), Tevfik Yüksel (09-09-2017)
Alt 09-09-2017, 11:41:02   #14
Tevfik Yüksel
Kıdemli ST Üyesi

Alıntı:
resolute´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Servisin performansı ölçme yöntemi aracı sürmek. Teknik bir veri olmadan, sunmadan.

Araçta gaz tepkisinde azalma hissediliyor. Aynı tepkiyi almak için çok daha fazla gaza basmak gerekiyor.

Dyno testindeki değerler teknik bir veri sunacaktır. Bunun üzerinden gerçeği anlayabiliriz.
Evet eski performansı yakalamak için gaz pedalına biraz daha fazla basmak gerekiyor. Gaz pedalına yarıya kadar basınca gidiyor araç.

ASUS_T00J cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Tevfik Yüksel Nick'li kullanıcıya bu mesajı için teşekkür eden üyemiz
sedat önal (11-09-2017)
Alt 11-09-2017, 11:28:24   #15
sedat önal
ST Üyesi

Ad - Soyad: sedat önal
Otomobil: Rapid
Ettiği teşekkür: 6
Üye 0 mesajında 0 kez teşekkür almıştır

Merhaba,

Sn. @Tevfik Yüksel beyin söylediği tüm sorunlar 05.09.2017 tarihli güncelleme sonrası aracımda da mevcuttur. Yarın sabah servise gideceğim. Umarım size söylediklerini tekrarlamazlar .
sedat önal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 12-09-2017, 01:13:59   #16
Tevfik Yüksel
Kıdemli ST Üyesi

Alıntı:
sedat önal´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhaba,

Sn. @Tevfik Yüksel beyin söylediği tüm sorunlar 05.09.2017 tarihli güncelleme sonrası aracımda da mevcuttur. Yarın sabah servise gideceğim. Umarım size söylediklerini tekrarlamazlar .
Size de volant derlerse yapılan güncellemenin ortaya çıkardığı bir sorun kesinleşecek. Aracımı halen teslim almadım. Bugün aradığımda parçanın geldiği ve takılma aşamasında olduğu yarın aracın test edileceğini söylediler. Aracı teslim aldıktan sonra madde madde bütün yaşananları özetler bir yazı yazacağım forumda. Güncelleme yapmak isteyenlerin biraz daha beklemesini tavsiye ediyorum. Yazdıklarımdan sonra karar vermeleri iyi olacaktır.

ASUS_T00J cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Alt 13-09-2017, 11:30:49   #17
sedat önal
ST Üyesi

Ad - Soyad: sedat önal
Otomobil: Rapid
Ettiği teşekkür: 6

Arkadaşlar tekrar merhaba,

Dün işlerimden dolayı gidemedim, bu sabah gidebildim. Durum şöyle ki;

Aracı götürdüğümde titremeyi yapmadı o yüzden net bir teşhis konamadı, yine bilgisayara bağlayıp 10 dakika civarı süren testler vs yaptılar. Sonrasında 7 km yine döndük dolaştık sıkıntı çıkmadı. Tekrarlarsa video çekip servise gitme kararı aldık.
sedat önal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 14-09-2017, 14:43:40   #18
Raci
ST Üyesi

Ad - Soyad: Raci
Ettiği teşekkür: 1
Üye 3 mesajında 5 kez teşekkür almıştır

Evet arkadaslar bu guncellemenin hurmalarını aldim 3 gun önce, aracım yolda giderken stop etmeye başladı, bu arizayi 3 kere yaptı ve en sonunda çekiciyle götürdüm servise, ariza bulamadılar guya, aracin verdiği ariza kodu geçici ariza ve yakıt bitti hatası dediler, yani burdan ben anlayacağımi anladım artik, demek ki bu güncelleme tam bir fiyasko olmuş, almanya bu konuda geri dönüşlere göre yeniden yazılım ve parça değişimi yapacaga benziyor bu gidişle, çünkü her araçta aynı sıkıntı olmayabiliyor, bende stop etme oburunde egr valfi berikinde enjektör seklinde farklı gelismeler oluyor fakat bariz ve net olan tek şey güç kaybı kesin oluyor ve olcumler ile sabittir arkadaşlar.
[IMG][/IMG]
Raci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20-09-2017, 13:11:35   #19
T.Altunbas
ST Üyesi

Ad - Soyad: Tarık
Ettiği teşekkür: 4

Merhabalar. Ben de 1.6 tdi dsg kullanıcısıyım. Az önce emisyon güncellemesi için servis tarafından arandım. Forum üyesi olduğumu ve bu konu ile ilgili güncelleme yaptıran kullanıcıların ciddi problemler yaşadığını,ağrısız başımı ağrıtmak istemediğim belirttim. Onlar da güncellemeyi sürekli yaptıklarını kullanıcılar tarafından olumsuz bir dönüş olmadığını sorun olduğu takdir de zaten arkasında olduklarını belirttiler. Sizce güncelleme yaptırmak ne kadar mantıklı? Yapılmadığı taktirde doğacak sorunlar bize mi yüklenir?
T.Altunbas isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20-09-2017, 14:39:21   #20
Tevfik Yüksel
Kıdemli ST Üyesi

Alıntı:
T.Altunbas´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhabalar. Ben de 1.6 tdi dsg kullanıcısıyım. Az önce emisyon güncellemesi için servis tarafından arandım. Forum üyesi olduğumu ve bu konu ile ilgili güncelleme yaptıran kullanıcıların ciddi problemler yaşadığını,ağrısız başımı ağrıtmak istemediğim belirttim. Onlar da güncellemeyi sürekli yaptıklarını kullanıcılar tarafından olumsuz bir dönüş olmadığını sorun olduğu takdir de zaten arkasında olduklarını belirttiler. Sizce güncelleme yaptırmak ne kadar mantıklı? Yapılmadığı taktirde doğacak sorunlar bize mi yüklenir?
Bütün servisler böyle söylüyor. Kısmen haklılar. Güncelleme yapılıp da sorun çıkarmayan araçlar da var. Evet çıkan sorun da servisler ellerinden geldiğince yardımcı oluyor. Benim başıma gelen olayda olduğu gibi. Ancak yapılan güncellemenin bazı araçlarda olumsuz etkiler oluşturduğu da kesin bir durumdur. Daha önce bu konuda detaylı bir açıklama yapacağımı yazmıştım. Aracımı servisten teslim aldım, gözlemlerimi, yaptığım araştırmaları aşağıda madde madde yazacağım.

Aracımı servisten teslim almaya gittim. Aracı teslim almadan önce servis danışmanı ve servis müdürü bana yapılan güncelleme ilgili kendilerine genel merkezden söylenenleri bana aktararak uzun uzun bir sunum yaptılar. Fazlasıyla ilgilendiler. Araçta yine sorun oluşması ve devam etmesi durumunda aracın arkasında olduklarını söylediler. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki bu konuda asla hiçbir yetkili servisi ve servis görevlisini suçlamıyorum. Sizlerinde bildiği üzere bu işi yapan VW'dir. Servisler kendilerine gelen emri uyguluyorlar.

1-Tarafıma yapılan bilgilendirme sonrasında servis danışmanı ile araçla test sürüşüne çıktık. Sürüşten önce olduğu yerde aracımı üst üste birkaç defa stop ettirdim. Araç ilk stop etmede sarsıntılı stop etmedi. Ancak 2. ve 3.stop ettirmelerde sarsıntılı stop etti. Fakat bu sarsıntı eskisi gibi değildi. Daha hafifti. Servis danışmanı da buna şahit oldu ve o da bu durumu onayladı. Sonra ki stop ettirmede yine sarsıntı olmadı. Sonuç olarak araçta oluşan sarsıntı eskisi gibi rahatsız etmeyecek seviyeye gelmiş, ancak tamamen geçmiş değil.

2-Aracın performans konusuna gelirsek, ben aracımı performanslı kullanan biri olmadığım için bu konuda olumsuz bir yorum yapmam mümkün değil. Araç bu hali ile de beni memnun ediyor. Ancak seat forumunda da okuduğum yorumlarla desteklenen tespitim şudur ki, araç artık gaza yüklendiğinizde eskisi gibi atlamıyor. Daha cool bir şekilde hızlanıyor. Araç gitmiyor diye birşey yok. Bunu da şuna bağlıyorum. Serviste bana şöyle bir cümle söylendi. Yapılan işlemde aracın nox gazının azaltılması için yanma veriminin azaltıldığı söylendi. Aracın atikliğinin biraz daha sakinleşmesini buna bağlayabiliriz diye düşünüyorum. Tamamen kendi fikrim. Teknik bir bilgiye sahip değilim. Teknik konuda bilgisi olan arkadaşların yorumlarını bekliyoruz. Ayrıca Seat forumunda bir kişi güncelleme sonrasında verilen belgede araçta güç kaybı oluşmayacağına dair bir cümle varmış. Bu husus önemli. Bana herhangi bir belge verilmedi. İmzaladığım belgede de böyle bir cümle olduğunu şu an hatırlamıyorum.

3-Seat forumunda iki aracına güncelleme yaptıran bir kişinin iki aracında da hiçbir sorun olmadığını, ilk etapta yakıtta artış olduğunu sonra da azaldığını söyledi. Bu cümlenin aynısını aracımı teslim almadan önce servis müdürü de bana söyledi.

4-Yine Seat ve VW forumunda yaptığım incelemede güncellemeyi yapan araçlarda en çok yaşanan sorun DPF ve EGR. Sarsıntı problemini yaşayan bir kişiye rastladım.

Sonuç olarak, güncelleme sonrası her aracın ilk etapta yakıtında hafif bir artış yaşayacağı kesindir. Bunun dışında hiçbir sorunla karşılaşmayan araçlar olması karşısında kesin olarak sorun yaşayan araçlar da var olması nedeni ile VW'nin oluşan problemlere çözüm üretene kadar güncelleme yaptırmak için beklenilmesini şahsen tavsiye ediyorum. Yine de takdir sizlerin arkadaşlar.
Tevfik Yüksel Nick'li kullanıcıya bu mesajı için teşekkür eden üyemiz
T.Altunbas (20-09-2017)

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil