Geri git   Skoda Forum ve Yardımlaşma Platformu / Skoda Turkey > SKODATURKEY TEKNİK SERVİS > Superb III

Superb III Bu modele ait sorular, sorunlar, çözümler...

Alt 16-03-2019, 15:27:41   #951
Cagri33
ST Gediklisi

Cagri33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ad - Soyad: Çağrı Besik
Otomobil: Superb III 1.6 TDI
Ettiği teşekkür: 180
Üye 65 mesajında 87 kez teşekkür almıştır
Mentioned: 25 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Standart Cevap: Superb III Genel Soru ve Cevap

@rsimsek

Start stop açık dediğiniz gibi ve uzun zamandır kısa mesafeli sürüşler yapıyoruz

ASUS_X00QD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Cagri33 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 16-03-2019, 16:31:22   #952
rsimsek
ST Gediklisi

rsimsek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ad - Soyad: Recep Şimşek
Otomobil: Yeti 1.2 TSI DSG
Ettiği teşekkür: 169
Üye 502 mesajında 669 kez teşekkür almıştır
Mentioned: 70 Post(s)

Alıntı:
Cagri33´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
@rsimsek

Start stop açık dediğiniz gibi ve uzun zamandır kısa mesafeli sürüşler yapıyoruz

ASUS_X00QD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Voltaj ölçümü sonrası redresör şarjı deneyin. 10-12 saatten sonra dinlendirip tekrar ölçtürün.
rsimsek isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 22-03-2019, 12:32:50   #953
EnginT
Kıdemli ST Üyesi

EnginT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ad - Soyad: Engin Tunçay
Ettiği teşekkür: 13
Üye 25 mesajında 46 kez teşekkür almıştır
Mentioned: 1 Post(s)

Aracin uzerinde Alman mali MOLL marka bir aku vardi ve son 1 yilda 3 kez servis cagirmak durumunda kaldim... Zira, ozellikle soguk havalarda mars basmiyordu;bassa bile, bu sefer S/S bir turlu devreye girmiyordu... Sonunda, yapilan ince tetkiklerde (sarj/mars/aku, vs...) akunun sarj tutmasinda bir sorun oldugu ortaya cikti... Servisten bir mekanisyen, bu markada genelde bu tur bir sorun yasandigini da soyledi... Garanti kapsaminda VARTA ile degistirildi... Su an sikinti yok ve hersey yolunda gibi...

Bu arada, bir VW blog'da akulerle ilgili asagidaki calismaya rastladim... Bilginiz icin paylasiyorum:

"Öncelikle Araçlarımızda Start Stop ve Fren Enerjisi geri kazanım özelliği var. Start&stop sistemini destekleyen aküler EFB, ama hem start stop hem de fren enerjsi geri kazanımı destekleyen akü modeli ise AGM .

-3 tane TDI'dan Varta AGM akü çıktı.Şimdi passat b8'e baktım tdi DSG oda Varta ve AGM
-1 tane TDI'dan EFB + çıktı. + ne hala bilmiyoruz
-Geri kalan TSI motorlarda ise EFB çıktı farklı markalarda,farklı amperlerde...vs

Sorun şurda başlıyor, internette okumadığım akü üreticisi kalmadı. EFB sadece start/stop,AGM ise hem start/stop hem de fren enerjisi kazanımını destekliyorlar.Kaldı ki sadece aralarındaki fark bu değil. AGM 1.5 kat daha uzun ömürlü, daha hızlı şarj olan, fren enerjisi kazanımı...vs desteği olan bir akü.

Çok mühim değil AGM-EFB olması da, kafalarına göre böyle akü takmaları beni sinirlendirdi. Özelliği koyuyorsun, ama onu destekleyen donanımı takmıyorsun, çok saçma değil mi? Bir arkadaşımız Doğuş'a şikayet etti; yazar buraya da... Arabanızın şasisinde bu gözüküyor sorun yok demişler. Almanya'ya mail attı, onlar da Doğuş'a yönlendirmişti.... Herşey başa sardı yani... Su an ne oldu bilmiyorum.

Benim aracımda AGM akü var ama eğer mantıklı teknik bir açıklama yapmazlarsa EFB aküleri sorgusuz sualsiz AGM ile değiştirmesi gerekir diye düşünüyorum."

Ben acikcasi bu akulerle ilgili kodlamalari bilmiyordum... Ogrenmis oldum... Bundan sonraki akulerime dikkat edecegim...
Bu konuda bilgi icin: https://www.youtube.com/watch?v=UtWktRSba9c
Sevgilerimle

Konu EnginT tarafından (22-03-2019 Saat 13:12:56 ) değiştirilmiştir..
EnginT isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
EnginT Nick'li üyemize bu mesajı için 4 üyemiz teşekkür etmiş
by_slmrkl (22-03-2019), Cagri33 (22-03-2019), Manowar (22-03-2019), omergenc23 (Dün)
Alt Dün, 10:08:49   #954
DOĞUSER
Kıdemli ST Üyesi

Ad - Soyad: DOĞUKAN
Ettiği teşekkür: 10
Üye 20 mesajında 21 kez teşekkür almıştır
Mentioned: 2 Post(s)

Alıntı:
EnginT´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Aracin uzerinde Alman mali MOLL marka bir aku vardi ve son 1 yilda 3 kez servis cagirmak durumunda kaldim... Zira, ozellikle soguk havalarda mars basmiyordu;bassa bile, bu sefer S/S bir turlu devreye girmiyordu... Sonunda, yapilan ince tetkiklerde (sarj/mars/aku, vs...) akunun sarj tutmasinda bir sorun oldugu ortaya cikti... Servisten bir mekanisyen, bu markada genelde bu tur bir sorun yasandigini da soyledi... Garanti kapsaminda VARTA ile degistirildi... Su an sikinti yok ve hersey yolunda gibi...

Bu arada, bir VW blog'da akulerle ilgili asagidaki calismaya rastladim... Bilginiz icin paylasiyorum:

"Öncelikle Araçlarımızda Start Stop ve Fren Enerjisi geri kazanım özelliği var. Start&stop sistemini destekleyen aküler EFB, ama hem start stop hem de fren enerjsi geri kazanımı destekleyen akü modeli ise AGM .

-3 tane TDI'dan Varta AGM akü çıktı.Şimdi passat b8'e baktım tdi DSG oda Varta ve AGM
-1 tane TDI'dan EFB + çıktı. + ne hala bilmiyoruz
-Geri kalan TSI motorlarda ise EFB çıktı farklı markalarda,farklı amperlerde...vs

Sorun şurda başlıyor, internette okumadığım akü üreticisi kalmadı. EFB sadece start/stop,AGM ise hem start/stop hem de fren enerjisi kazanımını destekliyorlar.Kaldı ki sadece aralarındaki fark bu değil. AGM 1.5 kat daha uzun ömürlü, daha hızlı şarj olan, fren enerjisi kazanımı...vs desteği olan bir akü.

Çok mühim değil AGM-EFB olması da, kafalarına göre böyle akü takmaları beni sinirlendirdi. Özelliği koyuyorsun, ama onu destekleyen donanımı takmıyorsun, çok saçma değil mi? Bir arkadaşımız Doğuş'a şikayet etti; yazar buraya da... Arabanızın şasisinde bu gözüküyor sorun yok demişler. Almanya'ya mail attı, onlar da Doğuş'a yönlendirmişti.... Herşey başa sardı yani... Su an ne oldu bilmiyorum.

Benim aracımda AGM akü var ama eğer mantıklı teknik bir açıklama yapmazlarsa EFB aküleri sorgusuz sualsiz AGM ile değiştirmesi gerekir diye düşünüyorum."

Ben acikcasi bu akulerle ilgili kodlamalari bilmiyordum... Ogrenmis oldum... Bundan sonraki akulerime dikkat edecegim...
Bu konuda bilgi icin: https://www.youtube.com/watch?v=UtWktRSba9c
Sevgilerimle
Benimde son bir kaç sabahtır aracım hemen marş almıyordu, dün aracımı servise götürdüm sorunu söyledim.
Akü den kaynaklı olabileceğini ve park manevra sistemi ile ilgili aracın hiç uyarı verip vermediğini sordular.
Bende evet kış boyunca yaklaşık 6 sefer park manevra devre dışı uyarısı aldığımı ama bunun soğuk havalardan olduğunu sandığımı söyledim.
Bu sorunu da duyunca bazı akülerde bu tip sıkıntının yaşandığını söylediler ve aküyü daha kontrol bile etmeden hemen sıfır akü ile değişim talebini yapıp akümü sıfır akü ile garanti kapsamında değiştirdiler.
DOĞUSER isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt Dün, 13:41:51   #955
rsimsek
ST Gediklisi

Resmen ezbere iş! Akü değerleri ölçülmez mi? Belki başka bir arıza/hata var! Belli ki elektrik/elektronik kaynaklı arızalar/hatalar voltaj ve akım yetersizliğinden oluşuyor. Başka bir akım kaçağı ya da beklemede çekilen akü değeri falan ölçülmeliydi.
Alt Dün, 14:39:26   #956
dursun.rcn
ST Üyesi

Ad - Soyad: dursun ercan
Ettiği teşekkür: 0
Üye 0 mesajında 0 kez teşekkür almıştır
Mentioned: 0 Post(s)

2018 superb otomatk dizel aracımın gösterge ışıkları karanlıkta sönmekte aydınlıkta yanmakta nedenini çözemedim. sorunu yaşayıp çözen beni bilgilendirebilir mi. tşk.
dursun.rcn isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt Dün, 14:55:29   #957
rsimsek
ST Gediklisi

Alıntı:
dursun.rcn´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
2018 superb otomatk dizel aracımın gösterge ışıkları karanlıkta sönmekte aydınlıkta yanmakta nedenini çözemedim. sorunu yaşayıp çözen beni bilgilendirebilir mi. tşk.
www.skodaturkey.com/showthread.php?t=39197

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil